Od brojnih idejnih projekata Zeničani dobili stambene zgrade i početak radova na zatvorenom bazenu
Prije nekoliko godina građanima Zenice servirani su brojni idejni projekti, od futurističke poslovne zone Zenica-jug kakva nije viđena ni u Dubaiju pa do zgrade Gradske vijećnice, koja zamalo nije napravljena na drugoj lokaciji kao adaptacija već postojeće zgrade.
Radi se o hotelu Rudar kojeg je Grad Zenica htio kupiti i izvršiti prenamjenu te od nje napraviti Gradsku upravu iako je za idejno rješenje Gradske vijećnice izdvojeno desetine hiljada KM na međunarodnom pozivu prije skoro šest godina.
Među idejnim projektima i rješenjima bili su, podsjetićemo se, 2020. godine i projekt izgradnje trgovačkog centra i rekreativnog kompleksa na poslovnoj zoni "Zenica-jug", a kojeg su predstavnicima gradske vlasti na čelu s Fuadom Kasumovićem i javnosti prezentirali predstavnici arapske kompanije "Rasiyat".
Godinu dana ranije, tačnije 2019. godine izabrano je idejno rješenje za Centralni trg o kojem se do danas nije nešto previše ni pričalo, a za pobjednički rad je izdvojeno 25.000 KM.
Za sve ove godine građani Zenice su dobili kapitalni projekt u vidu Toplane koja je riješila sistem grijanja, ali koji trenutno ovisi o ArcelorMittalu čiji je i većinski vlasnik, a za projekt izgradnje zatvorenog bazena Zenici je zbog svađe SDP-a sa Kasumovićem, uskraćeno je više miliona KM s nivoa Federacije BiH i za ovaj projekt.
Ohrabruje činjenica da je Kasumović poručio da će bazen ipak biti napravljen, a građani će imati priliku u narednim godinama vidjeti kada će biti napravljen i s kojim sredstvima. Vlada kantona je jedina izdvojila novac za ova projekt i to jedan milion KM, Vlada FBiH skromnih 50.000 KM, dok nije poznato hoće li u narednoj budžetskoj godini biti izdvojen određeni iznos za nastavak projekta.
I ranija gradska vlast na čelu s rahmetli Husejinom Smajlovićem planirala je brojne projekte. Mnogi od njih su istina i realizirani te je izgradnjom Gradske arene Husejin Smajlović, muzeja, rekonstrukcije i izgradnje Hotela te Glavne gradske magistrale i brojnih drugih projekata izgled Zenice itekako promijenjen. Ali, Bilino Polje je ostalo isto.
U nekoliko navrata građani Zenice imali su priliku gledati projekte budućeg izgleda stadiona Bilino Polje s nadograđenim i pokrivenim tribinama s kapacitetom od 30.000 sjedećih mjesta.
Danas građani Zenice svjedoče pojavi novih stambenih zgrada i privatnih poslovnih centara.
Dok drugi gradovi i općine, bar veće, u tom pogledu prave balans, pa osim zgrada građanima poklanjaju centralne trgove, kvalitetnu putnu komunikaciju i modernizaciju iste kako je to slučaj u Sarajevu, građani grada čelika se nadaju da će s obzirom na sve navedene idejne projekte bar u skorije vrijeme zaplivati u zatvorenom bazenu za što je sigurno potrebna podrška i kantonalne i federalne vlasti.
S obzirom da je izborna godina pred građanima BiH sigurno će u narednim mjesecima biti još gradova i općina s idejnim projektima, kapitalnim projektima, polaganjima kamena temeljca za projekte koji nikada neće biti završeni i što sve ne.