Od hapšenja Dodika se ne smije odustati, a pregovori bi značili legalizaciju udara na državu

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine raspisao potjernicu za odmetnutim trojcem iz Republike Srpske, Dodik, Višković i Stevandić su postali bjegunci od pravosuđa. Više od mjesec dana je prošlo od ove sudske odluke, a njih trojica zajedno s MUP-om RS-a prkose pravosudnom sistemu i ruše ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
S protokom vremena se prvobitni pritisak i zainteresovanost javnosti za ovaj slučaj smanjio, ali to nije znak da bi i pravosudne i sigurnosne institucije trebale da izgube zainteresovanost za ovaj problem, a za političare da počnu tražiti puteve za eventualne pregovore s Miloradom Dodikom i koalicijom okupljenom oko SNSD-a. Sve dok se na čelu SNSD-a i Ujedinjene Srpske nalaze osobe koje su bjegunci od pravosuđa Bosne i Hercegovine zbog udara na ustavni poredak, ove stranke moraju ostati ekskomunicirane iz političkih procesa i dijaloga.
U slučaju ako bi bilo ko sada pristao na pregovore s Miloradom Dodikom, Dodikova početna pozicija bi bila tako jaka da bi ti pregovori u suštini značili samo razgovor o načinu kapitulacije državnih institucija i poruka destruktivnim politikama da ne postoji djelo koje mogu počiniti, a da zbog politikanskih razloga ne budu pozvani za pregovarački stol.
Pristanak na pregovore je pristanak na "novu realnost", a to je najznačajnije pomjeranje crvene linije za državu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Iako državne institucije, prije svega SIPA, još uvijek nisu pokazale dovoljno odlučnosti da odmetnuto rukovodstvo RS-a privedu licu pravde, s druge strane nastavak djelovanja državnog Suda, Tužilaštva, ali i SIPA-e u RS-u je pokazatelj i toga da Milorad Dodik nema dovoljno snage da se sistematski obračuna s centralnim vlastima.
Za policijske agencije izgovor više ne može biti to da je potrebno vrijeme za pripremu planova, jer vremena je prošlo i previše, a agencije nisu ispunile zadatke za koje su zadužene i plaćene.
Stranke koje sebe smatraju prodržavnim moraju bez obzira na pritiske odbiti pregovore s odmetnutim pojedincima i nastaviti vršiti pritisak na policijske institucije da izvrše svoje obaveze. Ukoliko bi političari odustali od insistiranja da "država" uradi svoj posao, to bi značilo i slanje poruke građanima da se ne mogu pouzdati u institucije koje su plaćaju, a čija uloga je da ih zaštiti.
Jedan od osnovnih uslova na putu ka Evropskoj uniji jeste vladavina prava i upravo je i francuski predsjednik Emmanuel Macron naglasio da je "odgovornost svih da se angažuju na poštovanju ustavnog poretka kako bi se Bosna i Hercegovina vratila na svoj evropski put". Stoga, bez hapšenja odmetnutog trojca teško da postoji evropski put Bosne i Hercegovine.