Stradanje u Sarajevu
657

Od masakra na Markalama prošlo je 26 godina: Granata ubila 43, a teško ranila 84 civila

B. T.
S obilježavanja jedne od ranijih godišnjica zločina (Foto: D. S./Klix.ba)
S obilježavanja jedne od ranijih godišnjica zločina (Foto: D. S./Klix.ba)
U Sarajevu će danas biti obilježena 26. godišnjica drugog masakra na pijaci Markale. Na današnji dan 1995. godine sa agresorskih položaja na Trebeviću ispaljena je granata koja je na Markalama ubila 43, a teško ranila 84 civila od čega troje djece.

Na današnji dan 1995. sa srpskih položaja ispaljena je granata koja je na Markalama ubila 43, a teško ranila 84 civila.

Ovaj, kao i prvi masakr na Markalama koji se dogodio se 1994. godine kada je smrtno stradalo 68 građana Sarajeva, dok ih je 142 teže i lakše ranjeno, smatra se jednim od najstravičnijih zločina koje su srpske vojne, policijske i paravojne formacije počinile u opkoljenom Sarajevu.

Drugi masakr na Markalama 1995. bio je direktan povod za NATO bombardovanje srpskih položaja, jer su masakri nad civilima u Sarajevu i drugim opkoljenim gradovima ili enklavama postali uobičajena praksa srpskih snaga, koje se nisu obazirale na česta upozorenja NATO-a i drugih međunarodnih organizacija.

Tog tragičnog dana, 28. augusta 1995. od minobacačke granate ispaljene iz pravca Trebevića, ubijeni su:

Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglija, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.

Za ratne zločine nad stanovnicima Sarajeva, uključujući i dva masakra na Markalama, Međunarodni sud u Haagu osudio je visoke oficire Vojske Republike Srpske - Stanislava Galića na doživotni zatvor, a Dragomira Miloševića na 29 godina.

Za terorisanje i snajperisanje građana Sarajeva, između ostalog, na doživotnu kaznu zatvora pred Haškim tribunalom osuđen je i Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS), dok je presudom za iste zločine doživotno presuđen i Ratko Mladić, bivši komandant VRS-a.