OHR otkrio kako je Schmidt platio britansku advokatsku firmu koja je angažovana zbog slučaja "Kovačević"
Zbog ovog obraćanja, Schmidt je angažovao i advokatsku firmu Blackstone Chambers iz Velike Britanije, a javnost u BiH se pitala kako je plaćen njihov angažman u ovom slučaju.
Austrijski list Der Standard je objavio da je, nakon više upita, dobio odgovor iz OHR-a na ovo pitanje.
"Pravna pomoć je – isključivo – finansirana vanbudžetskim sredstvima OHR-a, tačnije, preostalim sredstvima iz završenih projekata. Svi rashodi OHR-a se podvrgavaju strogoj kontroli kako bismo poštovali naše donatore i njihove poreske obveznike, koji obezbjeđuju budžetske pomoći i projektne subvencije", rečeno je za Der Standard iz OHR-a.
Međutim, a kako to ističe i ovaj austrijski list, ovaj odgovor ostavio je nekoliko pitanja, poput toga da li su donatorske države svjesne da se njihova sredstva, koja nisu iskorištena na prethodnim projektima, koriste u ovu namjenu.
Der Standard se s ovim pitanjem ponovo obratio OHR-u, ali ovoga puta nisu dobili odgovor.
Podsjetimo, Schmidt je u više navrata kritikovao odluku Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Kovačević", rekavši čak i da bi mogao "destabilizovati" situaciju u BiH.
Inače, vrijedi reći da se apelant Slaven Kovačević žalio Evropskom sudu za ljudska prava da mu je kao stanovniku Bosne i Hercegovine koji živi u Sarajevu povrijeđeno aktivno biračko pravo na način da ne može glasati za sve kandidate za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i da ne može nikako glasati za kandidate za Dom naroda Bosne i Hercegovine.
Sud je presudio u korist aplikanta, navodeći da trenutni političko sistem koji preferira etničku pripadnost ugrožava demokratiju, te da bi Bosna i Hercegovina trebala preći sa sistema etničkog predstavljanja na sistem građanskog političkog predstavljanja.
U tom smislu, prilikom korištenja aktivnog biračkog prava, bilo čija etnička pripadnost kao glasača ne može se i ne smije koristiti, jer se time direktno podriva demokratija.