U tom kontekstu Ombudsmeni ukazuju na prijetnje i govor mržnje koji su upućeni novinarki portala Dnevnik.ba Gloriji Lujanović, te napad na ekipu BHRT-a u Konjicu.
"Potpuno ostvarivanje društvene uloge novinara je moguće, prije svega, ukoliko je uređen njihov status u društvu, te im zagarantovano uživanje temeljnih prava i sloboda, uključujući i pravo na bezbjednost i dostojanstvo. Nasilje, uznemiravanje i zastrašivanje novinara predstavljaju napad na samu demokratiju. Oni dovode do gušenja slobode medija i slobode izražavanja, lišavajući građane slobode da donose informisane odluke. Novinari ne mogu da budu nezavisni i da slobodno pišu ili izvještavaju ako nemaju bezbjedne uslove za rad", navodi se u saopćenju.
Ombudsmeni BiH pozivaju nadležne institucije da uvaže njihove preporuke date u "Specijalnom izvještaju o položaju i slučajevima prijetnji novinarima u Bosni i Hercegovini".
Isto tako, Ombudsmani pozivaju sve nadležne organe, a prije svega policiju i tužiteljstvo, da brzo i učinkovito rade na rješavanju svakog pojedinačnog incidenta ove vrste.
U vezi konkretnog slučaja, Ombudsmeni su donijeli odluku da otvore predmet po službenoj dužnosti, te postupe u skladu sa svojim zakonskim mandatom, saopćeno je iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.