"On je davao ljepšu sliku priči o Sarajevu": Održana promocija trilogije Jovana Divjaka
Ovom posebnom prilikom okupila su se mnoga lica, a osim gradonačelnice Benjamine Karić, promociji su prisustvovali i Florence Hartmann te Valentin Iznko.
Cijenjenog filantropa i generala Armije Republike Bosne i Hercegovine prisjetio se i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Između ostalog, Komšić je govorio o svom prvom susretu sa Divjakom, kada je on još bio oficir.
"Mislim da je bio juni 92. kada sam ga prvi put sreo i upoznao. Bila je noć i desilo se to na krovu zgrade Loris. Pokojni Jovo tada je bio oficir. Taj prvi susret bio je - vojska ko vojska. Pitali smo ga ima li cigara, a on je bio nepušač. Neću reći da smo bili razočarani, ali... bilo bi nam drago da je bilo cigara", rado se prisjetio Komšić.
Objasnio je i kako on sam pamti cijenjenog generala, koji je, kako kaže, pretrpio i puno nepravde.
"Čika Jovo bio je tolika figura da je najmanje što možemo da ga ovako pamtimo. U cijeloj toj priči oko odbrane bio je slavljen kao čovjek, ali je doživio i puno nepravde. Svi znamo da je bio veliki ters, u jednu ruku šarmer, ali ters", rekao je Komšić u razgovoru sa reporterom našeg portala.
Član predsjedništva prisjetio se i trenutka kada je general uhapšen u Beču, a kaže, tada je išao i da ga posjeti u zatvoru. Na kraju, kada se sve sabere, tvrdi Komšić, čika Jovo je bio osoba koja je dala ljepšu sliku cijeloj priči o našoj zemlji.
"Definitivno da je sve to sa njim izgledalo drugačije, ako se to uopšte može reći za trenutke u ratu. On je davao ljepšu sliku cijeloj toj priči o Sarajevu i o Bosni i Hercegovini. Doživio je, nažalost, puno nepravde, ali nikada to nije posebno potencirao. Kako god, on je čovjek koji zaslužuje da ga pamti ne samo Sarajevo, nego cijela Bosna i Hercegovina", zaključio je Željko Komšić.
Inače, knjiga nosi naziv po kratkoj naredbi koju mnogi danas pamte, a koju je Divjak povikao tokom razmjene vojnika JNA za zatočenog prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Aliju Izetbegovića.
"Ne pucaj!", naredio je nekoliko puta vojnicima, po izbijanju sukoba.
Divjak je preminuo u 84. godini u Sarajevu, a među brojnim priznanjima koje je dobio, tu je i najviše priznanje francuske države - Legije časti.