Kao razloge za neprihvatanje odluke iz Opće bolnice naveli su član 22. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH, koji kaže da "ako se pojavi epidemija pojedinih zaraznih bolesti u većem obimu, izolacija i liječenje oboljelih može se obavljati i u drugim odgovarajućim objektima osposobljenim u tu svrhu".
"Odluku o izolaciji i liječenju oboljelih osoba u objektima navedenim u stavu 1. ovog člana donosi kantonalni ministar na prijedlog kantonalnog Zavoda za javno zdravstvo, uz prethodnu saglasnost ministra zdravstva FBiH. U ovom slučaju nije ispoštovana nijedna prethodno navedena zakonska odredba, s obzirom na to da nemamo kantonalnog ministra zdravstva, da nikakvu pisanu odluku Zavod za javno zdravstvo nije dostavio Općoj bolnici, kao i da ministar zdravstva FBiH to nije potvrdio, jer nemamo njegove saglasnosti", saopćeno je iz Opće bolnice.
Smatraju da je protivzakonito svako insistiranje da Opća bolnica preuzme izolatorij Bjelave i dovodi do direktnog ugrožavanja zdravlja građana.
"Prema članu 3. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, svaka osoba ima pravo na zdravstvenu zaštitu i na mogućnost ostvarivanja najvišeg mogućeg nivoa zdravlja, u skladu s odredbama ovog zakona i Zakona o zdravstvenom osiguranju, kao i propisa donesenih na osnovu ovih zakona te da niko ne smije ugroziti zdravlje drugih ljudi. Najavljena odluka Vlade KS je u direktnoj suprotnosti s ovim zakonom, što bi podlijegalo kaznenim sankcijama", naveli su iz Opće bolnice.
Opća bolnica je spremna da učestvuje, zajedno sa svim drugim zdravstvenim ustanovama KS, u okviru svojih mogućnosti i kapaciteta, ali upozorava da nije ni po prostornim ni kadrovskim kapacitetima, a pogotovo zakonskim okvirima isto što i Klinički centar Sarajevo.
"Naglašavamo da su u našem okruženju vodeće ustanove u liječenju Covid-19 bolesnika prvenstveno Infektivne klinike Kliničkih centara, čiji su šefovi ujedno i članovi ili predsjednici kriznih štabova svojih država. Opća bolnica nema infektivnu kliniku, a ima samo jednog infektologa. Opća bolnica ne može prihvatiti odgovornost za ono za šta nije kadrovski kapacitirana, jer se ovdje radi o životima ljudi. Ne možemo preuzeti odgovornost za improvizirano liječenje pacijenata koji zahtijevaju svu sofisticiranu dijagnostiku i terapiju", stoji u saopćenju.
Navode da će izuzimanjem kadra Opće bolnice biti skoro potpuno obustavljeno zbrinjavanje 80 posto pacijenata KS, što znači da bi se znatno reducirao hitni, hladni program, kontrole i ambulantni pregledi pacijenata.
"Opća bolnica radi punim kapacitetom i zbrinjava čak i Covid-19 pozitivne pacijente koji su nam često upućeni s Kliničkog centra", zaključili su iz Opće bolnice.