BiH
52

Oproštajni sastanak Inzka i Ban Ki-moona: Referendum u RS-u grubo kršenje Dejtona

Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Nakon podnošenja izvještaja Vijeću sigurnosti UN-a u utorak, visoki predstavnik Valentin Inzko sastao se sa generalnim sekretarom UN-a Ban Ki-moonom. Ovo je također bio i njihov oproštajni sastanak, na kome je visoki predstavnik zahvalio generalnom sekretaru na stalnoj podršci i privrženosti postizanju mira i stabilnosti u BiH za vrijeme oba njegova mandata na ovoj dužnosti, tokom kojih je i posjetio Bosnu i Hercegovinu 2012. godine.

Visoki predstavnik je iskoristio ovu priliku da informira generalnog sekretara UN-a o dva trenda koji postoje u Bosni i Hercegovini: “Iako se lideri Bosne i Hercegovina i dalje obavezuju na reforme koje imaju za cilj evropsku integraciju, paralelno tome, neki politički akteri nastavljaju sa destruktivnim planovima i aktivnostima iz prošlosti, što ima za cilj daljnju podjelu ove zemlje”.

Na sastanku sa generalnim sekretarom UN-a, visoki predstavnik je u potpunosti podržao integraciju BiH u EU. On je izrazio nadu da će se političari u BiH fokusirati na put članstva u EU, a ne na pitanja koja vode u destabilizaciju kao što je bio referendum u RS.

"Referendum održan 25. septembra bio je grubo kršenje Mirovnog sporazuma. Iznad svega, to je bio napad na pravosuđe i vladavinu prava, koji su bili primarni ciljevi ovog čina. On ide mnogo dalje od pukog praznika. Ovim korakom bez presedana, organi Republike Srpske su pokazali da ne smatraju da imaju obavezu poštivati odluke Ustavnog suda, što praktično znači da su izašli iz pravosudnog sistema ove zemlje", rekao je visoki predstavnik.

Za vrijeme boravka u New Yorku, visoki predstavnik će se također sastati sa stalnim predstavnicima nekoliko zemalja članica UN-a. Tokom ostatka posjete Sjedinjenim Američkim Državama, visoki predstavnik će posjetiti Washington gdje će se sastati sa pomoćnikom državnog sekretara i koordinatorom za obnovu i stabilizaciju, ambasadorom Davidom M. Robinsonom, i zamjenikom pomoćnika državnog sekretara Hoytom Brianom Yeeom.