Zahtjev zemljama EU
0

Organizacije i aktivisti apeluju da se omogući slobodno kretanje građana Zapadnog Balkana

N. V.
Brojne domaće i međunarodne organizacije i pojedinci iz zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije su pozvali vlade da hitnim postupkom ukinu postojeće vizne režime i uspostave slobodu kretanja za sve građane koji putuju unutar regije i EU.

"Postojeće prepreke slobodi kretanja unutar regiona i zemljama Šengena kidaju porodične veze, štete poslovanju, koče studentsku i akademsku mobilnost i sprečavaju regionalnu saradnju i razvoj. Kretanje građana zemalja Zapadnog Balkana unutar regije i dalje predstavlja izazov pri korištenju putnih isprava, što je slučaj kod građana Srbije i Kosova, kao i kad je u pitanju rigidni vizni režim koji postoji između Bosne i Hercegovine i Kosova", stoji u zahtjevu poslatom Vladama zemalja Zapadnog Balkana i EU.

Navodi se da ove vlade trebaju shvatiti da ceste, tuneli i željeznice neće služiti regiji u potpunosti sve dok se sloboda kretanja ljudi, roba i usluga ne olakša. Slično tome, kažu i da su mogućnosti za građane Zapadnog Balkana ograničenije i kada je u pitanju doprinos i korist od regionalnih projekata, te programa Evropske Unije kao što je Erasmus+, koji su već decenijama od koristi studentima, istraživacima i mladim preduzetnicima u Evropskoj Uniji.

"Ograničenja pri korištenju putnih isprava, kao i vizni režimi predstavljaju značajne prepreke koje se moraju hitno riješiti. Samit lidera Zapadnog Balkana koji se danas održava u Berlinu je prilika za ukidanje viznog režima i omogućavanje slobode kretanja u regionu. Vizna liberalizacija koju pet zemalja Zapadnog Balkana koristi od 2009. godine predstavlja najveći podsticaj za ekonomski razvoj regiona", kažu potpisnici zahtjeva.

Inicijativa za omogućavanje slobode kretanja
Inicijativa za omogućavanje slobode kretanja

Pored brojnih organizacija, ovo su potpisali i austrijska političarka Ulrike Lunachek, austrijski politikolog i historičar Florian Bieber, Hannes Swoboda, sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović, te još preko 60 organizacija civilnog društva, predstavnika akademije i poslovnog sektora, kao i brojni politički aktivisti.

"Nakon uvođenja vizne liberalizacije za Zapadni Balkan, trgovina između regiona i Evropske Unije se povećala gotovo dva i po puta. Međutim, građani Kosova i dalje su jedini u regionu kojima je potrebna viza za putovanje u zemlje Šengena. Uprkos činjenici da je 2018. godine Evropska komisija potvrdila da je Kosovo ispunilo sve odrednice mape puta za liberalizaciju viznog režima, a Evropski parlament glasao je za prijedlog Komisije, na konačnu potvrdu se još uvijek čeka", navode oni.

Ističe se da bi Evropska unija trebalo da preuzme odgovornu ulogu i sačuva svoj kredibilitet u regionu na način da ispuni obećanje dato građanima Kosova i odobri viznu liberalizaciju još ove godine.

"Implementacijom vizne liberalizacije građanima Zapadnog Balkana, Evropska Unija ne bi samo ispunila svoje obećanje, već i promovisala jedno od osnovnih ljudskih prava – slobodu kretanja", zaključeno je u zahtjevu poslanom vladama Zapadnog Balkana i EU.