Organizacije i aktivisti apeluju da se omogući slobodno kretanje građana Zapadnog Balkana
"Postojeće prepreke slobodi kretanja unutar regiona i zemljama Šengena kidaju porodične veze, štete poslovanju, koče studentsku i akademsku mobilnost i sprečavaju regionalnu saradnju i razvoj. Kretanje građana zemalja Zapadnog Balkana unutar regije i dalje predstavlja izazov pri korištenju putnih isprava, što je slučaj kod građana Srbije i Kosova, kao i kad je u pitanju rigidni vizni režim koji postoji između Bosne i Hercegovine i Kosova", stoji u zahtjevu poslatom Vladama zemalja Zapadnog Balkana i EU.
Navodi se da ove vlade trebaju shvatiti da ceste, tuneli i željeznice neće služiti regiji u potpunosti sve dok se sloboda kretanja ljudi, roba i usluga ne olakša. Slično tome, kažu i da su mogućnosti za građane Zapadnog Balkana ograničenije i kada je u pitanju doprinos i korist od regionalnih projekata, te programa Evropske Unije kao što je Erasmus+, koji su već decenijama od koristi studentima, istraživacima i mladim preduzetnicima u Evropskoj Uniji.
"Ograničenja pri korištenju putnih isprava, kao i vizni režimi predstavljaju značajne prepreke koje se moraju hitno riješiti. Samit lidera Zapadnog Balkana koji se danas održava u Berlinu je prilika za ukidanje viznog režima i omogućavanje slobode kretanja u regionu. Vizna liberalizacija koju pet zemalja Zapadnog Balkana koristi od 2009. godine predstavlja najveći podsticaj za ekonomski razvoj regiona", kažu potpisnici zahtjeva.
Pored brojnih organizacija, ovo su potpisali i austrijska političarka Ulrike Lunachek, austrijski politikolog i historičar Florian Bieber, Hannes Swoboda, sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović, te još preko 60 organizacija civilnog društva, predstavnika akademije i poslovnog sektora, kao i brojni politički aktivisti.
"Nakon uvođenja vizne liberalizacije za Zapadni Balkan, trgovina između regiona i Evropske Unije se povećala gotovo dva i po puta. Međutim, građani Kosova i dalje su jedini u regionu kojima je potrebna viza za putovanje u zemlje Šengena. Uprkos činjenici da je 2018. godine Evropska komisija potvrdila da je Kosovo ispunilo sve odrednice mape puta za liberalizaciju viznog režima, a Evropski parlament glasao je za prijedlog Komisije, na konačnu potvrdu se još uvijek čeka", navode oni.
Ističe se da bi Evropska unija trebalo da preuzme odgovornu ulogu i sačuva svoj kredibilitet u regionu na način da ispuni obećanje dato građanima Kosova i odobri viznu liberalizaciju još ove godine.
"Implementacijom vizne liberalizacije građanima Zapadnog Balkana, Evropska Unija ne bi samo ispunila svoje obećanje, već i promovisala jedno od osnovnih ljudskih prava – slobodu kretanja", zaključeno je u zahtjevu poslanom vladama Zapadnog Balkana i EU.