OSA i SIPA podijelile koaliciju: Bošnjaci za paralelno imenovanje, Hrvati šute, a Srbi se bune
Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković, ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić i ministar odbrane BiH Sifet Podžić zauzeli su jedinstven stav u državnoj vladi - nema imenovanja Darka Ćuluma za direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) sve dok se ne imenuje Osman Mehmedagić za direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH.
Ovaj stav naišao je na negodovanje SNSD-ovih funkcionera pa je tako delegatkinja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić kazala medijima kako se imenovanja direktora SIPA-e i OSA-e BiH ne mogu vezati te da se "nema šta očekivati ako je to ucjena". U isto vrijeme, ministri iz reda hrvatskog naroda šute i ne oglašavaju se o imenovanju čelnika SIPA-e i OSA-e.
SNSD je ranije otvoreno zagovarao politiku nemiješanja u kadrovska rješenja drugih naroda pričajući čak i o tri reprezentacije u institucijama BiH (bošnjačkoj, hrvatskoj i srpskoj). Identičnom politikom vodio se i HDZ BiH koji je pristao na ulazak Željka Komšića u vlast svrstavajući ga u "bošnjačku reprezentaciju".
SDA insistira na paralelnom imenovanju direktora SIPA-e i OSA-e upravo iz straha da bi SNSD, ukoliko se prvo Ćulum imenuje za direktora SIPA-e, mogao odbiti imenovanje Mehmedagića za direktora OSA-e. Uzrok ovog nepovjerenja je izjava aktuelnog ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca iz jula 2019. godine kada je otvoreno rekao kako "Mehmedagić zasigurno neće imati podršku SNSD-a prilikom izbora novog direktora OSA-e".
OSA kao stub bh. sigurnosti
SNSD u proteklom periodu nije iznio nijednu valjanu kritiku na račun operativnog rada OSA-e, agencije koja predstavlja najvažniju kariku u borbi BiH protiv unutrašnjih i vanjskih neprijatelja. Šta više, ova agencija je u svom radu dobila i pismene pohvale FBI-a zbog lociranja i hapšenja jednog od najtraženijih terorista s američke liste Mirsada Kandića.
Podsjećanja radi, OSA-a je zajedno sa slovenačkim službama uspješno provela akciju koja se odnosi na slučaj braće Duraković, zajedno s više službi Zapadne Evrope sprovodila akcije koje su dovele do hapšenja terosiste Adisa Abaza u Drezdenu te u saradnji sa zemljama regije Austrije, Zapadne Evrope i Sjeverne Amerike riješila desetine dezinformacija o planiranim terorističkim napadima u koje su navodno bili uključeni bh. državljani.
Što se tiče operativnog rada, OSA se pokazala i kao subjekt sposoban da se nosi s novim izazovima poput migrantske krize. Ova agencija izdvojila je nekoliko migranata za koje su postojale indicije da su bili povezani s terorizmom u Afganistanu te provjerama utvrdila da povezanost ipak ne postoji.
Nepostizanjem kompromisa gubi samo SNSD
Mediji su izvještavali i o brojnom destruktivnom djelovanju obavještajnih službi drugih zemalja po BiH, a što je uspješno spriječila OSA. Ova agencija aktivno je bila uključena i u povratak bh. državljana s ratišta u Siriji i Iraku. Kompletna akcija povratka provedena je bez ijednog incidenta, isto kao i akcija prihvata i nadzora osoba deportovanih u BiH iz Gvantanama.
Velika Britanija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Danska i Francuska samo su neke od zemalja koje su u protekle četiri godine pohvalile rad OSA-e, a koja je u ovom vremenskom periodu sklopila partnerstva s tri puta više stranih partnerskih službi. OSA, agencija koja je stub bh. sigurnosti, pored toga tajno prikuplja obavještajne podatke, pruža podršku policijskim agencijama i tužilaštvima na svim nivoima vlasti, vrši obuke mnogih policijskih agencija te sarađuje s akademskom zajednicom.
Blokiranjem izbora direktora OSA-e trenutno gubi samo SNSD. Naime, Osman Mehmedagić može bez ograničenja ostati na čelu OSA-e u takozvanom tehničkom mandatu s obzirom na to da mu bez bošnjačkih ministara u Vijeću ministara BiH nije moguće konstatovati istek mandata.
Isto tako, bez ruku bošnjačkih ministara nije moguće imenovati novog direktora SIPA-e, što znači da će, sve dok se ne postigne kompromis, poslove direktora SIPA-e vršiti kadar HDZ-a iako je ova pozicija pripala strankama iz RS-a.