Osuđivani kriminalac Bože Vukušić jedan je od organizatora komemoracije za ubijene na Bleiburgu
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_200514080.jpg?v=2)
Mjere uvedene širom svijeta zbog pandemije koronavirusa utjecale su na to da se održavanje 75. komemoracije bleiburškim žrtvama, izazivajući nelagodu i prezir bh. antifašista, zakaže i u Sarajevu, umjesto na Bleiburškom polju gdje su prethodnih godina izazivali nelagodu i prezir građana Austrije.
"Ako želimo graditi pomirenje, moramo imati hrabrosti svaku stvar nazvati pravim imenom i prihvatiti istinu", kazao je vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, u emisiiji Argumenti Hrvatske katoličke mreže u kojoj je gostovao i generalni sekretar i glasnogovornik Počasnog bleiburškog voda Bože Vukušić.
A, ako ćemo shodno preporuci kardinala Puljića stvar nazvati pravim imenom i prihvatiti istinu, vrijedi istaći da se misa bleiburškim žrtvama u Sarajevu održava pod pokroviteljstvom Sabora Republike Hrvatske i Hrvatskog narodnog sabora BiH, koji su u sprezi s Počasnim bleiburškim vodom iza kojeg stoji kontroverzni Bože Vukušić.
Prošle godine u martu biskupija u austrijskom gradu Klangenfurtu odbila je molbu Hrvatske biskupske konferencije za održavanje mise uz obrazloženje da se "politički instrumentalizira" i da je postala dio "političko-nacionalnog rituala koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju povijesti".
Počasni bleiburški vod je i ove godine organizator središnje komemoracije, a suorganizator u liturgijskom dijelu Dušobrižništvo za Hrvate u inozemstvu Hrvatske biskupske konferencije i Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine.
Sve što trebate znati o Vukušiću iz Počasnog bleiburškog voda sročeno je u tekstu naslovljenom "Čovjek s dosjeom u tri države vodi Počasni bleiburški vod" koji je prije 10 godina objavljen u zagrebačkom Jutarnjem listu i u kojem se navodi da se "nad godišnjicu bleiburškog zločina nadvila sjena jednog vrlo spornog čovjeka".
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/200514080.2_mn.jpg?v=1730639445)
Jugoslavenske su vlasti, pisao je Jutarnju list, protiv njega raspisale potjernicu 1982. godine zbog provale u privatni stan u Splitu i krađe jedne narukvice, ogrlice, prstena, te zlatnog i srebrenog posuđa. Pobjegao je prije hapšenja, a potjernica za njim bila je na snazi sve do 1993. godine.
Zbog ubistva Jusufa Tatara, građevinskog radnika iz Bosne i Hercegovine i saradnika njemačke policije, tamošnje je pravosuđe Vukušića osudilo na doživotnu robiju 1983. godine.
"Pod nepoznatim okolnostima oslobođen je služenja kazne (ne i optužbi) 1991. godine. U Hrvatskoj je 1994. osumnjičen za paljevinu automobila izvjesnog Milana Eljuge (postupak pao u zastaru), a 2001. optužen za otmicu Blagoja Zelića, bivšeg radnika UDBA-e (postupak traje)", pisao je Jutarnji list.
![Izvor: Tportal.hr](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/200514080.1_mn.jpg?v=1730639445)
Od 1991. bio je agent Službe za zaštitu ustavnog poretka i saborski službenik, potom stručni saradnik niza institucija vlasti, autor više publikacija o djelovanju jugoslavenske tajne policije, koautor dvije monografije o Bleiburgu i analitičar u jednom niskotiražnom sedmičniku.
"Za potrebe idejnog zaokreta Ive Sanadera nakon 2003. Bože Vukušić je znatno ublažio ikonografiju bleiburške svečanosti, razvodnio ekstremističke poruke i uklonio ustaško znakovlje. Zauzvrat je Bleiburški vod pretvorio u svoj obrt, u čemu ga institucije države i dalje podupiru", pisao je Jutarnji list 2010. godine.
Kao "ugledni društveni radnik" promoviran je pod mentorstvom moćnika Vladimira Šeksa i Vice Vukojevića, predsjednika Počasnog bleiburškog voda.