Osvjetljena Saborna crkva u mostarskim noćima ponosno dominira nad gradom
Nekada najveća bogomolja na Balkanu koja je uz Stari most simbol Mostara nakon gotovo tri decenije čekanja na obnovu je zasjala u svome ruhu i plijeni pažnju građana i turista.
Da je ovo velebno zdanje ponovno vraćeno na razglednicu Mostari i da se gleda sa posebnim zanimanjem i kroz objektiv fotoaparata iz raznih uglova uvjerili smo se prilikom fotografiranja ovog hrama sa više lokaliteta.
Mostarski paroh Radivoje Krulj, starješina Saborne crkve i arhijerejski zamjenik episkopa Vasilija za naš portal kaže kako se vidi da je obnova Saborne crkve u Mostaru na ponos svim građanima Mostara zbog čega je izuzetno radostan.
Podsjeća da se u obnovu Saborne crkve u Mostaru uložilo mnogo napora, truda i ljubavi od svih ljudi, te napominje da tri sata postavljena na ovu bogomolju svjedoče zajedništvu, tako što su tri čovjeka, pravoslavac, katolik i musliman, finacirali tri sata simbolizirajući zajedništvo tri naroda.
"Vidi se ponos svih građana Mostara i hvala Bogu, osjeti se ta radost", kaže Krulj radostan što je ta građevina zauzela zasluženo mjesto u najvećem hercegovačkom gradu.
Iako dio postavljene iluminacije već ostavlja veliki efekat na noćnu panoramu grada, kako Krulj kaže to je samo jedna trećina planirane dekorativne rasvijetle na građevini koja vraća svoj sjaj.
"Spoljašnje obrise je dobila, građevinski radovi su završeni i još je od ostalo završiti oko dvije trećine dekorativne rasvjete i unutrašnje radove", kaže mostarski paroh za Klix.ba.
Objasnio nam je da su skele postavljene i da se priprema za unutrašnje maltere, ali da okončanje radova zavisi o financijskim sredstvima, jer nedostaje oko 2.5 miliona KM za taj poduhvat.
"Imamo obećanja kako Federalnih vlasti BiH tako i vlasti Republike Srbije, a apliciramo i prema stranim donatorima", kaže nam Krulj.
Ako financijska sredstva ne budu kočila radove unutrašnje uređenju Saborne crkve u Mostaru po njegovim riječima bi moglo biti okončano za godinu i pol dana.
Saborna crkva Svete Trojice do rata je bila najveći pravoslavni hram na Balkanu, a srušena je i do temelja spaljena sredinom 1992. godine i do danas niko za to nije odgovarao.
U obnovu koja je počela 2010. godine do sada je uloženo preko osam miliona maraka, a crkva je zidana kamen po kamen, kao što je građena i 1873. godine.
Nacionalni je spomenik kulture BiH i uz Stari most jedan od simbola Mostara, te se nalazi u nultoj zaštiti kao spomenik UNESCO-a.