Do sada je prijavljeno više od 500 učesnika povorke koja će se kretati, kako saznaje Klix.ba, od Vječne vatre u Titovoj ulici do Trga BiH, odnosno zgrade Parlamenta BiH na Marijin Dvoru.
Ova ruta kretanja, dužine blizu dva kilometra, usaglašena je na radnim sastancima organizatora i Uprave policije Kantona Sarajevo.
Posljednjih dana se u javnosti ponovo aktueliziralo pitanje da li treba ili ne treba dopustiti održavanje povorke. Iskru su bacili iz stranke Narod i pravda koji smatraju da bi najavljenu povorku trebalo otkazati iz sigurnosnih razloga. S druge strane, ostale partije u vlasti Kantona Sarajevo nemaju ništa protiv da se u nedjelju 8. septembra održi povorka.
Ministar MUP-a Kantona Sarajevo Admir Katica rekao je ranije kako postoji mogućnost da policijski organ na osnovu informacija s kojima raspolaže donese odluku o zabrani održavanja javnog skupa.
Organizatori Bh. povorke ponosa su poručili da su od 1. aprila održali niz redovnih sastanaka s predstavnicima MUP-a KS i Uprave policije KS, ali i drugih relevantnih institucija. Oni su kazali da su kao organizatori ispunili sve uslove predviđene Zakonom o javnom okupljanju KS. te da su dobili nedvojbene garancije kako Vlade, tako i policije Kantona Sarajevo da prvu Bh. povorku ponosa mogu adekvatno zaštititi.
Ured Evropske unije u BiH je pozdravio opredjeljenje vlasti Kantona Sarajevo da osigura mirno održavanje prve Povorke ponosa u Sarajevu 8. septembra 2019. godine, dok su iz Ambasade SAD-a poručili da podržavaju povorku, njene organizatore i građane koji odluče sudjelovati.