Otkrivamo zašto je privatnom univerzitetu u Tuzli zabranjen rad: Umjesto 90 imali su 20 profesora
Rješenje je doneseno nakon izvršenih dvomjesečnih provjera kojima je utvrđeno da je ta visokoškolska ustanova prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Tuzlanskog kantona, a koji se odnose na održavanje nastave, prostor i kadar.
U dokumentu donesenom 28. oktobra ove godine je navedena i uputa da je Kallos obavezan korisnicima usluga osigurati zaštitu svih stečenih, zakonom propisanih, ugovorenih i drugih prava te da je osnivač visokoškolske ustanove supsidijarno odgovoran za njihovo izvršavanje.
Šta kažu standardi i normativi
No, krenimo redom. Standardima i normativima visokog obrazovanja, kojih se, pored Zakona o visokom obrazovanju, dužna pridržavati svaka visokoškolska ustanova na području Tuzlanskog kantona, propisano je da je visokoškolska ustanova dužna da obezbijedi uslove za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja u skladu sa zakonom, standardima i normativima.
Posebno je dužna da organizuje i realizuje teorijsku i praktičnu nastavu u skladu sa studijskim programom, zatim da raspolaže odgovarajućim prostornim i materijalno-tehničkim resursima primjerenim prirodi studija te da obezbijedi odgovarajuće ljudske resurse, odnosno akademsko i administrativno-tehničko osoblje.
Također, dužna je i da naučno-nastavni/umjetničko-nastavni proces sa studentima bude u skladu sa standardima i normativima, pri čemu se realizuje utvrđeni obim aktivnosti putem predavanja, vježbi, rada u seminarima, konsultacija i ispita, a u okviru predviđenih sati nastavnog plana i programa, odnosno u okviru 40-satne radne sedmice nastavnika i saradnika.
U obavezi je i da obezbijedi provedbu evropskih standarda i smjernica za osiguranje kvaliteta u evropskom prostoru visokog obrazovanja u dijelu koji se odnosi na unutrašnje osiguranje kvaliteta, kao i standarda i smjernica za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.
Nastava sa 70 profesora manje
Međutim, prema informacijama koje su potvrđene za Klix.ba, Ministarstvo obrazovanja i nauke TK je donijelo rješenje nakon što je utvrđeno da Evropski univerzitet Kallos Tuzla ne ispunjava sve navedene uslove iz standarda i normativa.
Kako je navedeno u dokumentaciji u koju je Klix.ba imao uvid, Kallos nije obezbijedio odgovarajuće ljudske resurse, odnosno akademsko osoblje, u skladu sa zakonom i standardima i normativima, a s obzirom na to da za realizaciju 24 studijska programa, koliko je izvodila na dan donošenja rješenja, ista u radnom odnosu, ima 20 nastavnika koji mogu izvoditi nastavu.
Međutim, standardi i normativi propisuju da visokoškolska ustanova može obavljati djelatnost visokog obrazovanja ako ima najmanje jednu polovinu nastavnika u radnom odnosu sa punim radnim vremenom, u odnosu na ukupan broj sati predavanja na svim studijskim godinama studijskog programa koji se realizuje na području Tuzlanskog kantona, odnosno u ovom slučaju trebala bi imati okvirno 90 nastavnika u radnom odnosu.
Nedovoljno časova i neadekvatne prostorije za rad
Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, utvrđeno je i da spomenuta visokoškolska ustanova ne organizuje i ne realizuje teorijsku i praktičnu nastavu u skladu sa studijskim programom.
Naime, zakonom je propisano da sedmični broj časova za nastavne aktivnosti studenta predviđene nastavnim planom i programom (predavanja, vježbe, seminari, praktični rad i slično) u zimskom i ljetnom semestru ne može biti manji od 20, niti veći od 25 časova, dok je stvarni sedmični broj časova koji se na pojedinim studijskim programima izvodi, a što je vidljivo iz rasporeda nastave za 2024/2025. akademsku godinu javno objavljenog na internet stranici ustanove, znatno manji.
Također, utvrđeno je i da Kallos ne raspolaže odgovarajućim prostornim i materijalno-tehničkim resursima primjerenim prirodi studija, a u skladu sa zakonom i standardima i normativima.
Naime, uvidom u dokumentaciju, privremeno su obezbijedili prostor po ugovoru o zakupu ukupne površine 90 metara kvadratnih, a prema ugovoru mogu koristiti određene sale sa određenim brojem mjesta, za čiju upotrebu moraju izvršiti rezervaciju pismenim putem najkasnije sedam dana unaprijed.
Iznajmljeni prostor također ne raspolaže sa laboratorijama, računarskim učionicama, prostorom za praktični rad i dodatnim prostorom u skladu sa specifičnostima naučnih oblasti te drugim prostorom propisanim standardima i normativima.
Tužba advokata i reakcija studenata
S druge strane, pravni zastupnik Evropskog univerziteta Kallos Mirnes Ajanović ranije je naveo da su oduzimanjem licence za rad, načinjeni brojni prekršaji i odredbe Zakona o upravnom postupku, Zakona o zabrani diskriminacije i Krivičnog zakona. Zbog toga je podnio tužbu nadležnim organima.
"Evropski univerzitet Kallos Tuzla suočen je s diskriminatornim djelovanjem Ministarstva obrazovanja i nauke TK, koje je rezultirao nezakonitim oduzimanjem licence za rad ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali i podnošenjem krivičnih prijava protiv odgovornih lica. Rješenje Ministarstva je doneseno bez objektivnog osnova i bez prethodnih konsultacija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, što je protivno uspostavljenoj sudskoj praksi", tvrdnje su Ajanovića.
Dodao je i da je resorno kantonalno ministarstvo primijenilo diskriminatorne kriterije prema Kallosu u odnosu na druge obrazovne institucije koje rade u sličnim okolnostima, sa dodatnim rokovima za ispunjenje potrebnih uslova. Kako je rekao, ovakav postupak je protivan osnovnim principima jednakosti i pravičnosti, što potvrđuje kršenje i Zakona o zabrani diskriminacije BiH.
Nakon oduzimanja licence reagovali su i studenti tog privatnog univerziteta u Tuzli, a riječ je o njih 354, koji su zabrinuti za nastavak školovanja. Nadležnima su uputili otvoreno pismo, u kojem su, između ostalog iskazali spremnost i na proteste.