Vrijednost 1,5 miliona KM
38

Otvoren depo za čuvanje ličnih predmeta žrtava genocida: Poslate emotivne poruke

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
(Foto: A. K./Klix.ba)
U Memorijalnom centru Srebrenica danas je zvanično otvoren depo za smještaj ekshumiranog biološkog materijala, ličnih predmeta i odjeće neidentifikovanih žrtava genocida. Mjesto je to sjećanja na nevine živote, kroz čuvanje njihovih ličnih predmeta pronađenih u masovnim grobnicama.

Ideja za formiranje jednog ovakvog objekta nastala je 2017. godine, kada je ICMP dao prijedlog da se neidentifikovani posmrtni ostaci i predmeti trajno pohrane u Memorijalnom centru u Srebrenici.

Otvaranjem depoa omogućeno je trajno čuvanje neidentifikovanih bioloških predmeta i odjeće koji su pripadali žrtvama genocica, a koji su ekshumirani iz brojnih masovnih grobnica.

Realizatori projekta su Memorijalni centar Srebrenica-Potočari i Američka vlada u okviru USAID-ovog projekta izgradnje mira PRO-Budućnost koji provodi CRS.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy je poručio da će depo omogućiti dostojno počivalište za neidentifikovane posmrtne ostatke i lične stvari žrtvama genocida.

"Objekat će služiti i kao spomenik, svjedočanstvo strahotama srebreničkog genocida, za sve one koji žele učiti iz historije. SAD i moj tim iz Ambasade počastvovani su što su postali partneri kako bi se izgradio ovaj objekat. Trenutno u gradu Tuzla, u prostorijama identifikacijskog projkekta Podrinje, leži hiljade bijelih vreća s posmrtnim ostacima onih koji su ubijeni u genocidu. Ovi još bezimeni posmrtni ostaci bit će smješteni ovdje gdje će im biti vraćeno dostojanstvo i poštovanje koje im je okrutno uskraćeno. U depou će se čuvati biološki uzroci, lične stvari i ostaci odjeće", kazao je Murphy.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Veoma emotivna danas je bila predsjednica udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić. Kako je kazala u svom obraćanju prisutnima, otvaranje depoa predstavlja historijski događaj.

"Ovo je za majke nešto posebno jer se mi borimo u pronalasku svake kosti. Onima koje su dosad pronađene mjesto je u Srebrenici i pored bijelih nišana. Mi ćemo ih najbolje čuvati i njegovati. Prije 11 godina sam ukopala dvije kosti svoga mlađeg sina Nermina, koje su nađene u dvije masovne grobnice u razdaljini od 20 kilometara. Ali, hvala Bogu, nisu me ponijele osveta i mržnja već ljubav prema tim koščicama", navela je Subašić.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Tokom događaja je istaknuto da on ne predstavlja samo fizičko otvaranje vrata depoa, već i otvaranje poglavlja u trajnom angažmanu da se sačuvaju sjećanja na žrtve te da se istina o genocidu u Srebrenici ne zaboravi.

"Ovo mjesto postoji iz ljubavi majki Srebrenice te sposobnosti te ljubavi da ne odustane od traženja svojih najmilijih. Ovo mjesto postoji na prijateljstvu naših američkih partnera i ono počiva na ljubavi jednog čovjeka prema ovoj zemlji. Mi smo danas ovdje iz ljubavi, a ne mržnje. Tu smo kako bismo očuvali pamćenje. Nikada ništa nismo uradili kako bismo bili kamen oko vrata našoj zemlji, zajednici i narodu", rekao je direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Vrijednost depoa je okvirno milion i po konvertibilnih maraka, a lične stvari će u narednom periodu biti pozicionirane na specijalnim stalažama koje se nalaze unutar objekta.