Ovo su tri činjenice koje su obilježile sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a posvećenu BiH
Za Rusiju i Kinu Schmidt nije visoki predstavnik. Kao razlog za to istakle su to što Vijeće sigurnosti nije razmatralo njegovo imenovanje, iako to do sada nije bio slučaj i nije pravilo. Ovakav ruski stav nije iznenađujući, jer ova zemlja već duže poziva na zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR).
Ovakav kineski stav je iznenađujući s obzirom na to da je najmnogoljudnija država na svijetu bila vrlo suzdržana u vezi s političkom situacijom u Bosni i Hercegovini. Iz Kine su donedavno poručivali da je sve stvar dogovora domaćih političara.
Za pretpostaviti je da je promjena vanjskopolitičkog stava Kine prema Bosni i Hercegovini, kojim se konfrontira onom Zapadnom, odraz ukupnih geopolitičkih odnosa. Moguće je da ovakvim stavom pokušava primorati Zapad na ustupke u dijelovima svijeta koji su joj mnogo važniji.
Zamjenik kineskog ambasadora Geng Shuang jučer je izjavio da su bonske ovlasti bile "aranžman za specijalno vrijeme".
Druga činjenica koja je obilježila sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a jeste da je pročitan dio sadržaja iz izvještaja visokog predstavnika, iako mu je obraćanje uskraćeno. To je učinio bosanskohercegovački ambasador u UN-u Sven Alkalaj. I svijet je čuo suštinu Schmidtovog izvještaja koji je jasno targetirao ključne destruktivce u Bosni i Hercegovini, a globalne sile su to jasno osudile.
Između ostalog, pročitao je i dio u kojem je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik jasno istaknut kao neko ko ugrožava mir u Bosni i Hercegovini, ali i u ostatku regije. Time je upitno da li je riječ o Dodikovoj političkoj pobjedi to što se Schmidt nije mogao obratiti.
Treća važna činjenica jeste da je srbijanski ambasador Nemanja Stevanović pozvao na ono što je ključno u ovom trenutku, a to je deblokada institucija Bosne i Hercegovine. To nije učinio direktno, već pozivom na razgovor u institucijama.
"Pokušaj da se s bilo koje strane nametne rješenje je neprihvatljiv za Srbiju i očekujemo da se taj dijalog dogodi, da se izgradi povjerenje i kompromis koji je bitan za stabilnost regije", zaključio je Stevanović.
Važno je naglasiti da je većina članica Vijeća dala podršku Schmidtovom radu, tj. radu OHR-a. Podsjećamo, na jučerašnjoj sjednici Vijeća sigurnosti je EUFOR-ova misija u Bosni i Hercegovini produžena za još godinu.