Pacijenti tvrde, uprava demantuje: U bolnici u Zenici zabilježeni slučajevi MRSA-e i sepse
Portalu Klix.ba obratio se pacijent Kantonalne bolnice Zenica (identitet poznat redakciji) koji je istakao kako je već duže vremena u ovoj zdravstvenoj ustanovi prisutna bakterija MRSA. Njemu i drugim pacijentima na odjelu Hemodijalize u više navrata je rađen bris kože, ali niko od njih nije dobio nalaze.
"Tražio sam svoj nalaz, ali mi nisu dali. Uz prijetnju advokata i policije dobio sam svoj nalaz gdje je utvrđeno prisustvo bakterije MRSA na koži. Stanje u bolnici je užasno, ljudi dobivaju i sepsu. Išao sam u Ministarstvo zdravstva, zvao policiju koja je napravila zapisnik, mislio sam da će se stanje promijeniti, ali ništa", izjavio je za Klix.ba pacijent.
Istakao je kako ljekari razmatraju ostanak ili slanje kući pacijenata koji imaju sepsu te da su mnogi njegovi prijatelji umrli. Posebno je istakao problem Kantonalne bolnice Zenica sa medicinskim kadrom, da su tokom hemodijalize u četiri sale angažovana samo dva tehničara.
"Ljekara nikada nemamo poslije 14 sati, a i do 14 sati rijetko kad se pojavi. Otkako je otvoren hemodijalizni centar u Kaknju, dolje je otišlo osam tehničara, a mi pacijenti smo u katastrofalnom stanju da smo po dva sata sami u sali", dodao je naš sagovornik.
Nedostatak medicinskog materijala, kako kaže, rješava se tako što se alkohol i dezinfekciono sredstvo razrijede vodom, aparate brišu običnim krpama, majicama i drugim nehigijenskim materijalom. U razgovoru s ljudima koji se razumiju u ovu problematiku istakao je da su ostali iznenađeni takvim pristupom medicinskog osoblja prema pacijentima koji imaju teška oboljenja.
"Niko ne može vjerovati u ovo, svi kažu da osobe koje imaju bakteriju trebaju biti u izolovanoj sali. Otišao sam u Ministarstvo, predao čovjeku sve dokumente, došao nakon dva mjeseca da pitam jesu li išta poduzeli, a on ne zna ni šta je dobio. Ja sam uvidom u svoje nalaze preko advokata i policije saznao da sam pozitivan na MRSA-u na koži, a da mi je u krvi bila, pitanje je da li bih preživio", izjavio je naš sagovornik koji je želio biti anoniman te dodao da su posebno ugroženi pacijenti koji imaju katetere.
Iz Kantonalne bolnice Zenica za Klix.ba su demantovali navode o postojanju MRSA-e u ustanovi dodavši da je samo jedan slučaj zabilježen početkom 2016. godine.
"Od početka 2016. godine u Kantonalnoj bolnici Zenica prijavljen je jedan slučaj bolničke infekcije uzrokovane bakterijom Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Radilo se o pacijentu koji je prije prijema u našu ustanovu imao hiruršku intervenciju u drugoj državi. Infekcija je dijagnosticirana, prijavljena, provedeno je liječenje i kao oporavljen otpušten je kući. Provedene su sve mjere prema protokolu o sprečavanju širenja infekcije MRSA-om. U toku liječenja u Kantonalnoj bolnici Zenica nije bilo slučajeva širenja ove infekcije na druge pacijente", saopćili su za Klix.ba.
Na pitanje o stanju na Odjelu za hemodijalizu, iz zeničke bolnice nisu mogli odgovoriti jer su nadležni za odgovor bili službeno odsutni te su dodali da će informacije biti naknadno dostavljene.
U navedenim slučajevima prodor MRSA-e u tijelo može dovesti do teških posljedica trovanja krvi, infekcija kostiju, infekcije srčanih zalizaka...
Bakterija MRSA koja može biti prisutna na koži, a da ne uzrokuje daljnja oštećenja, najvjerovatnije neće inficirati osoblje i posjetitelje osobe koja je zaražena bakterijom. Međutim, oni mogu biti prenosnici mikroorganizama na osobe koje pripadaju navedenim rizičnim grupama.