Nema dogovora
39

Pacijenti u Tuzlanskom kantonu ostaju bez lijekova s esencijalne liste

A. K.
Foto: N. G./Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Apotekari u Tuzlanskom kantonu sutra obustavljaju izdavanje lijekova s esencijalne liste jer nisu uspjeli postići dogovor u vezi s povećanjem cijene usluge, odnosno povećanja cijene na 1,5 KM po izdatom receptu sa sadašnjih 1 KM.
S druge strane, iz resornog ministarstva navode da je njihov zahtjev opravdan, ali on sada ne može biti ispunjen zbog privremenog finansiranja Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja.

Problem vezan za povećanje cijene usluge izdavanja lijeka s esencijalne liste lijekova u Tuzlanskom kantonu postoji od maja ove godine. Komora magistara farmacije nije uspjela postići dogovor s Ministarstvom zdravstva TK i Kantonalnim zavodom zdravstvenog osiguranja te su se zbog toga odlučili na najrigorozniji potez dosad. Od sutra pacijenti lijekove s esencijalne liste neće moći dobiti u apoteci, a ova odluka na snazi ostaje do daljnjeg.

Iz Komore magistara faracije TK jutros su održali hitan sastanak u Ministarstvu zdravstva TK na kojem su prisutni bili i predstavnici Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, međutim dogovor nije postignut.

"Na sastanku je pokušano doći do rješenja problema koji bi nastao u slučaju obustave izdavanja lijekova na recept. Međutim, stav Zavoda zdravstvenog osiguranja TK i Minsitarstva zdravstva TK je isti kao i ranije, po principu usmenih obećanja i bez zvaničnih dokumenata da će usluga biti eventualno korigovana. Poučeni ranijim ne ispunjenim usmenim obećanjima, ovakvu ponudu magistri farmacije TK nisu mogli prihvatiti iz razloga što usmeno obećanje, bez konkretno navedenog iznosa povećanja koje tražimo, a koje bi vrijednost našeg rada izjednačilo sa vrednovanjem rada magistra farmacije u drugim kantonima u FBiH, nije ponuđeno u formi koja sa sobom nosi garanciju ispunjenja obećanja", kazali su iz Komore magistara farmacije TK.

Zbog nepostizanja dogovora, sve apoteke tuzlanske regije od 1. januara 2020. godine imat će jasno istaknutu obavijest "U ovoj apoteci se od 01.01.2020. godine ne mogu izdati lijekovi sa esencijalne liste lijekova, iz razloga što sa Zavodom zdravstvenog osiguranja TK nije potpisan ugovor za 2020. godinu".

"Smatramo da su nadležne institucije tokom 2019. godine imale dovoljno vremena da razmotre zahtjeve magistara farmacije i da pokušaju blagovremeno postići dogovor, a posebno ističemo činjenicu da smo mogućnost ovakvog razvoja događaja nadležnim institucijama najavili 16. decembra 2019. kroz potpisanu zajedničku izjavu svih ugovornih apoteka, dakle prije sjednice Skupštine TK 23. decembra 2019. godine, na kojoj je usvojeno privremeno finansiranje Tuzlanskog kantona", kazali su iz Komore magistara farmacije.

Jedina preostala mogućnost za promjenu odluke magistara farmacije Tuzlanskog kantona jeste da nadležne institucije isprave stav prema apotekama i, kako su naveli apotekari, odustanu od ucjenjivačkog odnosa i iskorištavanja njihovih humanih osjećajima prema pacijentima i ponude uslove koji su barem približni uslovima u Federaciji BiH.

"Farmaceuti u TK mole svoje pacijente za strpljenje jer neće moći realizovati recepte na kojima su propisani lijekovi sa esencijalne liste, dok se ne riješi pitanje usluge", naglasili su apotekari.

S druge strane, Vlada Tuzlanskog kantona i Ministarstvo zdravstva smatraju da je zahtjev za povećanjem cijene farmaceutske usluge opravdan. Međutim, zahtjevu apotekara trenutno je nemoguće usvojiti jer nije donesen finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja TK za 2020. godinu.

"Prema zakonskim odredbama, u periodu 'privremenog finansiranja' nije moguće vršiti povećanje finansiranja bilo koje zdravstvene usluge ili programa zdravstvene zaštite u odnosu na prethodnu fiskalnu godinu. S obzirom da naknada na recept u 2019. godini nije bila na traženom nivou iz zahtjeva, zakonski nije moguće promptno uvećati naknadu na recept od 1. januara 2020. godine", naveli su iz resornog ministarstva.

Kako su istaknuli, zbog odgovornosti prema svim građanima kantona i u želji za poboljšanjem statusa magistara farmacije kao zdravstvenih radnika, kako kod javnih, ali i kod privatnih poslodavaca, Ministarstvo zdravstva TK, Vlada TK i Zavod zdravstvenog osiguranja TK zajednički će nastaviti sa konstruktivnim pregovorima uzimajući u obzir realne pravne, finansijske i socijalne aspekte.

"Ministarstvo zdravstva TK je od Zavoda zdravstvenog osiguranja TK već zatražilo da se u izradi prijedloga finansijskog plana za 2020. godinu planira povećanje naknade na recept za izdavanje lijekova sa Pozitivne liste lijekova TK. Kada bude donesen konačan Finansijski plan za 2020. godinu, bit će raspisan Javni poziv za pružanje farmaceutskih usluga, nakon kojeg će sve apoteke sa područja TK moći da analiziraju uslove poziva i apliciraju za potpisivanje ugovora o pružanju zdravstvenih usluga izdavanja lijekova sa Pozitivne liste lijekova TK i lijekova koji se finansiraju po posebnim programima u 2020. godini", naglasili su iz Ministarstva zdravstva TK.

Naknada na recept koja bude utvrđena finansijskim planom priznavala bi se apotekama za sve recepte koji su izdati od 1. januara 2020. godine, bez obzira na datum stupanja na snagu finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja TK za 2020. godinu.