Iz 2017. i 2018. godine
6

Parlament BiH razmatra zastarjele revizorske izvještaje: Svrhe nema, ali forma zadovoljena

I. Č.
Foto: N. G./Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Dragan Vrankić, glavni revizor Ureda za reviziju institucija BiH i dugogodišnji službenik Hrvatske demokratske zajednice, preminuo je u oktobru 2019. godine, ali se njegovi izvještaji koje je godinama potpisivao još uvijek razmatraju u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazane za 7. juli razmatrat će se, pored ostalih tačaka dnevnog reda, izvještaji o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2017. i 2018. godinu Ureda za reviziju institucija BiH, institucije u koju javnost, što zbog stranačkih kadrova, što zbog institucijama naklonjenih izvještaja, ionako nema povjerenje. Kao ni u Parlament.

Dušanka Majkić i Dragan Mektić, delegatkinja i zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH koji dolaze iz dvije suprotstavljene političke stranke, smatraju da nema svrhe razmatrati revizorske izvještaje stare nekoliko godina i da se na taj način dovodi u pitanje svrha rada Ureda za reviziju institucija BiH.

Delegatkinja Dušanka Majkić (SNSD) je za Klix.ba kazala da nema svrhe raspravljati o revizorskim izvještajima iz 2017. godine u vrijeme kada je najveći broj izvještaja stigao za 2019. godinu.

"Parlament usvaja izvještaje o reviziji i ne može odbiti da raspravlja o tome. Ovo je prvi put da zbog svih okolnosti vezanih za konstituisanje vlasti i rad zakonodavnog tijela ovoliko kasni rasprava o revizorskim izvještajima. Komisije za finansije i budžet su, u oba doma, odlučile da će primiti k znanju i usvojiti praktično izvještaje za 2017. godinu bez rasprave, zato što nema svrhe raspravljati o zastarjelim izvještajima. Izvještaji iz 2018. će se završiti po svim procedurama, u skladu sa smjernicama kojima se Parlament bavi revizorskim izvještajima", kazala nam je Majkić.

Napominje kako Parlament mora završiti posao, odnosno kako se na neki način o tome moraju odrediti.

"Ne mogu izvještaji propasti. Mi se na neki način moramo odrediti prema njima, s naznakom da je bilo kašnjenja u radu Parlamenta i konstituisanju vlasti te da se nije uspjelo završiti kako je trebalo. Nažalost, nema reperkusija. Parlament kao prvi partner revizije nije dosljedan da insistira na provođenju odluka koje je revizija donijela. Ja otkako sam u Parlamentu bunim se da se sve revizije razmatraju istovremeno na jednoj sjednici. To pokazuje neodgovornost prema revizorskim izvještajima", istakla je Majkić za Klix.ba.

Majkić se nada da posao Ureda za reviziju institucija ubuduće neće biti uzaludan.

"Mi smo zahvaljujući britanskoj pomoći uspjeli napraviti projekt koji nam je prošao, imati smjernice za postupanje za revizorski izvještaj. One analiziraju detaljno šta se dešava. Imamo praktično krvnu sliku šta se dešava u svakoj instituciji. Ured za reviziju institucija mora imati podršku Parlamentarne skupštine kako bi se preporuke provodile dosljedno", zaključila je Majkić.

Zastupnik Dragan Mektić (SDS) napominje da su zastarjeli izvještaji na dnevnom redu predstojeće sjednice Predstavničkog doma, ali i drugim sjednicama tog zakonodavnog tijela, rezultat neaktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, kako Vijeća ministara BiH tako i Parlamenta BiH.

"Nema nikakve svrhe nakon toliko godina razmatrati takve izvještaje. Na najvećem broju revizorskih izvještaja stoje preporuke za poboljšanje određenih stvari i neke su obavezujuće. Kad se bude raspravljalo o tome, rutinski će se preko toga preći. Ko se bude javio konstatovat će da je besmisleno o tome raspravljati. To jedino ima svrhe ako redovno razmatrate revizorske izvještaje. Tamo gdje su očigledni propusti da odmah možete reagovati prema menadžmentu, da možete donositi određene zaključke", istakao je Mektić za Klix.ba.