Parlament EU pokreće postupak protiv Evropske komisije jer nije sankcionirala Mađarsku i Poljsku
Očekuje se da će pravna služba Evropskog parlamenta pripremiti slučaj za podnošenje Evropskom sudu pravde. Da bi došlo do sudskog sučeljavanja dvije institucije EU pred najvišim evropskim potrebna su i odobrenja ključnih odbora.
Rezolucija koju je predložila grupa Zelenih usvojena je u četvrtak u Evropskom parlamentu sa 506 glasova za, 150 protiv i 28 suzdržanih.
Europarlamentarci su se u ovoj rezoluciji složili da je novi mehanizam vladavine prava EU, koji povezuje finansiranje iz budžeta Unije sa zaštitom temeljnih demokratskih normi, već trebao biti upotrijebljen u slučaju Poljske i Mađarske, piše The Guardian.
Mehanizam, koji predviđa uskraćivanje budžetskih plaćanja stupio je na snagu 1. januara, ali u praksi do sada nije bio učinkovit.
Komisija, naime, pravda se da ga ne može primijeniti dok se ne objave detaljne smjernice. S druge strane, lideri glavnih političkih grupa u Parlamentu tvrde da je ovo samo izgovor za nečinjenje.
Podsjetimo, prošle godine vlade u Budimpešti i Varšavi zaprijetile su vetom na plan oporavka od koronavirusa vrijedan 1,8 milijardi eura, zbog pokušaja uslovljavanja da evropski novac bude uslovljen poštivanjem demokratskih normi.
Bez dogovora između 27 država članica, projekti koji se financiraju iz sedmogodišnjeg budžeta bloka ostali bi bez sredstava, a plan za obnovu evropske ekonomije u iznosu od 750 milijardi eura ne bi bio aktiviran.
Zastupnici u Evropskom parlamentu strahuju da su dvije zemlje, koje postepeno ukidaju demokratiju i slobodu medija, podržale budžet nakon obećana iza kulisa da uskoro neće biti finansijskih sankcija.
Kao rezultat nečinjenja Komisije, europarlamentarci su u martu izglasali da komisiji daju rok do 1. juna da usvoji smjernice za koje su smatrali da su potrebne. Međutim, izvršna vlast EU to još nije učinila.