Parlamentarci danas ponovo o pravosuđu i migrantima: Hoće li država konačno reagirati
Na dnevnom redu sjednice nalaze se dvije tačke i to aktuelna situacija u pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine s akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije i Informacija Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o kontroli i upravljanju prilivom masovnog broja migranata i izbjeglica u Bosnu i Hercegovinu s osvrtom na aktuelnu sigurnosnu i humanitarnu situaciju na području Unsko-sanskog kantona.
Zakazivanje sjednice zatražili su zastupnici iz osam političkih stranaka i to zastupnika Socijaldemokratske partije (SDP), Partije demokratskog progresa (PDP), Srpske demokratske stranke (SDS), Stranke demokratske aktivnosti (A-SDA), Saveza za bolju budućnost (SBB), Naše stranke (NS), Nezavisnog bloka (NB) i Pokreta demokratske akcije (PDA).
U zahtjevu za održavanje vanredne sjednice između ostalog je navedeno da je stanje u bh. pravosuđu u posljednje vrijeme poprimilo i pažnju međunarodne zajednice te da postoji potpuno odsustvo povjerenja građana u pravosudni sistem BiH.
Što se tiče migrantske krize, zastupnici su naveli da se naša zemlja i dalje suočava s trendom povećanog priliva migranata, što je posebno vidljivo u prvim mjesecima ove godine, s tendencijom izrazitog povećanja u narednom periodu.
Zastupnici SNSD-a i satelitskih stranaka koje podržavaju Milorada Dodika najvjerovatnije se neće pojaviti na današnjem zasjedanju. Sjednicu će biti moguće održati ukoliko na nju dođu ostali zastupnici koji imaju prijavljeno mjesto prebivališta u manjem bh. entitetu, odnosno zastupnici SDS-a i PDP-a Mirko Šarović, Mira Pekić, Branislav Borenović i Dragan Mektić te zastupnik SDA Adil Osmanović.
Na prvom pokušaju održavanja sjednice parlamentarci iz reda HDZ-a BiH tražili su da se s dnevnog reda skine tačka koja se odnosi na rad pravosudnih institucija navodeći da bi se o toj temi trebalo raspravljati naknadno.
Današnjem zasjedanju trebao bi prisustvovati i zastupnik Dragan Mektić koji do imenovanja novog saziva Vijeća ministara BiH obnaša i dužnost državnog ministra sigurnosti. Mediji će zasigurno tražiti od Mektića i da odgovori na pitanja vezana za aktivnosti Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH na navodnom praćenju medija.
Naime, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik na jučerašnjoj konferenciji za medije naveo je broj naredbe (05/1-4-1547/19) kojom je, kako tvrdi, naređeno stavljanje pod prismotru više medija iz BiH i regiona.
OSA BiH se još uvijek nije oglasila o navodima predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Inače, Predsjedništvo BiH prema Zakonu o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) BiH između ostalog prima obavještajne podatke od OSA-e, ali i usmjerava glavnog inspektora da izvrši inspekciju, reviziju ili istragu koja se tiče aktuelnih ili potencijalnih problema u vezi s radom OSA-e, a koje mogu predstavljati opasnost odgovornostima Predsjedništva BiH.