BiH
345

Parlamentarci iz SDA i SDP-a najviše komuniciraju s građanima BiH

Piše: Er. M.
Screenshot
Screenshot
Krajem septembra prošle godine zvanično je pušten u rad web portal za komunikaciju između građana i parlamentaraca u BiH. Prema dosadašnjim podacima, s građanima BiH za sada najviše komuniciraju zakonodavci iz Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratske partije (SDP) BiH.

Administrator web platforme javnarasprava.ba Damir Dejanović kazao je kako je zadovoljan interesom građana, ali i aktivnošću bosanskohercegovačkih parlamentaraca.

"Postoje parlamentarci koji su prepoznali potencijal ove platforme i koji su shvatili da ovo može biti koristan alat za komunikaciju s građanima i to o stvarima za koje su konkretno plaćeni", rekao je Dejanović.

Dodaje da su najaktivniji parlamentarci na državnom nivou Senad Šepić (SDA), Šemsudin Mehmedović (SDA), Mirsad Mešić (SDP BiH), Mario Karamatić (HSS) i Nikola Lovrinović (HDZ BiH).

Kada je riječ o Parlamentu Federacije BiH, najaktivniji su Mirvet Beganović (Laburistička stranka BiH), Admir Hadžipašić (A-SDA), Aner Žuljević (SDP BiH), Jasmina Zubić (SDP BiH) i Rasim Kantarević (Laburistička stranka BiH).

"Najneaktivniji parlamentarci su predsjednici i potpredsjednici organa zakonodavne vlasti. Oni dobijaju najviše pitanja s obzirom na to da su izdvojeni parlamentarci, ali uglavnom ne odgovaraju na njih", kazao je Dejanović.

Ističe da u Narodnoj skupštini RS-a skoro da nema aktivnih parlamentaraca.

"Jedini aktivan parlamentarac RS je Kemo Čamdžija iz SDA", rekao je Dejanović.

Dejanović dodaje kako se građani BiH generalno interesuju za donošenje zakona u BiH i da ih je posebno interesovalo donošenje Zakona o radu u FBiH.

"Trenutno građane najviše interesuje Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu FBiH", kazao je on.

Web platforma javnarasprava.ba predstavlja jednostavnu alatku za komunikaciju građana BiH s parlamentarcima na nivou države BiH i entiteta.

Osnovna namjena ove platforme je uključivanje građanki i građana BiH u nešto što nisu imali često priliku raditi na parlamentima, a to je javna rasprava. S obzirom na to da se javne rasprave rijetko raspisuju na svim nivoima vlasti, ova platforma upravo služi tome da se građani uključe u legislativni proces, odnosno u donošenje zakona.