Parlamentarci u Goraždu pomažući privredu pomogli i sebi: Povećali platu za 10 posto
Zakonom je predviđeno smanjenje osnovne plate za imenovane funkcionere za 10 posto u periodu trajanja stanja nesreće izazvane pojavom pandemije koronavirusa i mjesec dana nakon prestanka, a sredstva će biti uplaćena u poseban fond za pomoć privrednim subjektima, odnosno za subvencije poduzetništvu i obrtu, privatnim preduzećima i poduzetnicima.
Izmjene se nisu ni "ohladile", a u javnosti je već procurila informacija da je smanjenje od 10 posto zapravo prilika da se funkcionerima vrati ono što im je smanjeno 2014. godine kada je tadašnja vlada predvođena SDP-om, pod pritiskom protesta, smanjila plate za 10 posto ministrima, poslanicima i drugim izabranim funkcionerima.
Nešto što je propisano zakonom može se mijenjati samo zakonom, a nikako odlukom vlade, a dobro upućeni tvrde kako je priča da "treba vratiti" oduzetih 10 posto prisutna od momenta kada je i počela, prije šest godina.
Prilika je stigla sa koronom. Smanjuje se 10 posto, a ustvari ostaje na istom nivou.
"Samo ozakoniti onih 10 posto umanjenja, još kad prođu mjere ispalo bi da im se povećava kasnije nekad. Da stvar bude gora, izmjenama se mijenja član koji se odnosi na paušal, a ne na platu. Ispada da se plata povećava za onih umanjenih 10 posto, a paušal se smanjuje za 10 posto, u suštini su još u plusu nekih 30 do 40 KM", pojašnjavaju dobro upućeni izvori.
Istina je također da su poslanici dobili na klupe izmjene zakona bez osnovnog teksta zakona, te da to niko nije stigao ni analizirati pored rebalansa i korona zakona o kojima su vodili raspravu. Međutim, saznajemo da se žustra polemika vodila poslije sjednice na Viber grupi vladajuće koalicije.
Prvi se u javnosti oglasio Ernest Imamović, poslanik SDP-a. Iako je sam glasao za izmjene zakona, tvrdi kako je tek kasnije uporedio sporni član 2. kojim se poništava odluka iz 2014. godine o umanjenju plata za 10 posto.
"Na sjednici smo glasali za smanjenje plaće od 10 posto dok traje koronavirus kako bi sredstva bila uplaćena u fond za pomoć privrednicima, a nakon što prestane to stanje članom 2. se briše stara odluka iz 2014. i dolazi do povećanja od 10 posto. Na narednoj sjednici 29. maja ja ću tražiti poništenje ovakve odluke, jer sam tek kasnije uporedio član 2. u zakonu. Ja ne vjerujem da iko ima hrabrosti da to ne podrži", kaže Imamović.
Edita Velić, predsjedavajuća Skupštine BPK Goražde u izjavi za Klix.ba ističe kako nije riječ o povećanju, već da će se u biti sve vratiti na staro.
"I treba se vratiti jer je neustavno, ali nije uredu da ovako radimo u koroni. Izdvojit ćemo ukupno 9.000 maraka za pomoć privredi, ali ćemo onda sebi vratiti da se ne odbija. I nije ovo ideja nikoga od poslanika, ovo je došlo od pojedinih članova vlade da vrate sebi plate, a potureno je skupštini. To je tako doslovno. Nečasno i nepotrebno. Ja sam čak rekla da može, ali po isteku stanja nesreće da se pare daju za stipendije, socijalna davanja, da opet idu u fond, međutim, ništa. Došlo je na klupe, nije ni osnovni tekst došao, tek sam poslije saznala da će se odbijati od paušala umjesto od plate. Nečasno je u koroni to zloupotrijebiti. Ne treba nam to, rekla sam i svima u koaliciji. Mislim da većina nije ni shvatila šta je u pitanju. Da je dobronamjerno onda bi se i poslije korone usmjerila sredstva u nešto. Ovako je to maksimalno tri mjeseca, pa pred kraj smo stanja nesreće. Nisam digla ruku za to", kaže Velić.