Alarmantno stanje
85

Parlamentarna tijela i OSCE: Nasilje u porodici poprimilo zabrinjavajuće razmjere

FENA
Održana zajednička sjednica parlamentarnih tijela (Foto: T. S./Klix.ba)
Održana sjednicOdržana zajednička sjednica parlamentarnih tijela (Foto: T. S./Klix.ba)
Nasilje u porodici poprimilo je teške razmjere uzme li se u obzir broj žrtava posljednjih godina, među kojima je najviše žena što stradaju od partnera bilo da su s njima u braku ili u emotivnoj vezi.

Nesumnjivo je neophodan brži i jači odgovor sistema na ovu pojavu.

To je rečeno danas uoči i tokom treće zajedničke sjednice parlamentarnih tijela Federacije BiH "O zaštiti žrtava nasilja u porodici", upriličene u saradnji s Misijom OSCE-a u BiH.

Skup je počeo minutom šutnje u znak pijeteta prema žrvama femicida te su govornici napomenuli da je najsvježiji primjer sinoćnje stradanje žene u Mostaru, od emotivnog partnera, kako se sumnja.

Predsjednica Komisije Predstavničkog doma Federalnog parlamenta za jednakopravnost spolova Alma Kratina posebno je istaknula da u Federaciji BiH nedopustivo dugo traje izrada novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i zaštiti od rodno zasnovanog nasilja, kao i izmjena  krivičnog zakonodavstva, kao mjere kojima na odgovoarajući način treba zaštititi žrtve nasilja a nasilnike podvrgnuti psiho-socijalnom tretmanu.

Zakone treba uskladiti s Istanbulskom konvencijom i GREVIO preporukama, rekla je također Kratina i napomenula da ni primjena sadašnje legislative nažalost nije na zadovoljavajućem nivou, što sve skupa ukazuje na potrebni jači odgovor sistema.

Ona se nada da će novo zakonodavstvo biti već u ovom mjesecu predloženo Parlamentu iz Vlade Federacije BiH.  Ova federalna zastupnica je navela da od Vlade treba tražiti i kadrovsko osnaživanje ministarstava jer su neki njihovi djelatnici dugo se bavili ovom problematikom ali u međuvremenu su otišli u penziju ili im je na drugi način okončan radni angažman.

Nadu da će novo zakonodavstvo, usklađeno s Istanbulskom konvencijom I GREVIO preporukama, ubrzo biti upućeno u parlamentarnu proceduru izrazila je i Marina Mujkanović, zamjenica predsjedavajuće Komisije Doma naroda za jednakopravnost spolova.

U fokusu tog parlamentarnog tijela su borba protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama, ali Komisija, kao ni Parlament, ne mogu sami rješavati problem već je potreban angažman svih nivoa, rekla je Mujkanović. 

Po njenim riječima, novim zakonima treba regulisati ekonomsko osnaživanje žena žrtava nasilja kako one zbog materijalne ovisnosti ne bi bile prinuđene vraćati se partnerima nasilnicima.

Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Brian Aggeler izrazio je zabrinustost te međunarodne organizacije što u sadašnjem zakonodavstsvu, kako je naveo, nisu na odgovarajući način regulisani prevencija i odgovor na navedenu pojavu. U središtu treba da budu odgovarajuća zaštita žrtve i postupanje  s počiniocima, naveo je.

OSCE je spreman na podršku u borbi protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, rekao je Aggeler također napominjući da su nacionalni parlamenti zaduženi za primjenu Istanbulske konvencije i da borba protiv nasilja mora da bude trajni prioritet.

Predsjednik Komisije za sigurnost Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković izrazio je saučešće zbog stradanja žene u Mostaru te naveo da je nasilje pojava koja limitira ukupno stanje na jednom prostoru, ali ono nije alarmantno samo u Federaciji BiH odnosno Bosni i Hercegovini i regiji, već je stradanje žena od emotivnih partnera postalo pojava i u Evropi, dodao je.

Komisija na čijem je čelu Mioković i druga tijela Federalnog parlamenta saglasna su bez obzira na stranačke različke njihovih članova da na nasilje kao pojavu treba odgovoriti na odgovarajući način, kazao je.

Treću zajedničku sjednicu komisija oba doma Federalnog parlamenta za rodnu ravnopravnost, Komisije Predstavničkog doma za sigurnost i Komisije Doma naroda za ljudska prava i slobode, organizirali su Federalni parlament i Misija OSCE-a u BiH.