Pehar: Nikada neće biti moguće testirati sve koji to žele, to nigdje u svijetu nije praksa
Pehar je istakao da testiranje prati strategiju koja se obnavlja kroz krizni plan pripravnosti i odgovora na širenje zaraze, te da neće doći do masovnih testiranja jer to nije slučaj nigdje u svijetu.
"Testirane su osobe po definiciji slučajeva koje su dolazile u FBiH iz epidemiološki ugroženih područja, testirali smo osobe koje su bile u direktnom kontaktu s takvim osobama. S razvojem epidemije naš krizni plan je proširen na način da su te indikacije za testiranje proširene. Želeći zaštititi zdravstvene ustanove i socijalne ustanove predvidjeli smo povećan broj testiranja pacijenata koji su u bolnicima, zatim osoblja koje pruža usluge brige u socijalnim ustanovama i drugih sumnjivih slučajeva s kliničkom slikom. Na taj način su proširene indikacije za samo testiranje, nikad neće biti moguće testirati sve one koji bi to željeli, takav pristup nije imala nijedna država. O osobama koji se trebaju testirati brinu zdravstveni profesionalci i na njima je odgovornost provedbe kriznog plana. One osobe koje će biti testirane su ingerenciji zdravstvenih pofesionalaca tako da o nekom masovnom testiranju nikad nije bilo govora jer takav princip nije primijenjen nigdje u svijetu", rekao je Pehar.
U protekla 24 sata u FBiH na koronavirus testirane su ukupno 553 osobe, od kojih su 22 pozitivne na koronavirus, što znači da je broj zaraženih u FBiH sada 634. Zaraženo je 53 posto žena i 47 posto muškaraca.
"Hercegovačko-neretvanski kanton ima 205 slučajeva, Tuzlanski kanton 82, Zapadnoherecegovački 69, Kanton Sarajevo 78, Zeničko-dobojski kanton 71, Unsko-sanski kanton 57, Srednjobosanski, Bosansko-podrinjski, Posavski i Livanjski kanton imaju nešto povoljniju situaciju i manje od 50 zaraženih. Što se tiče bolničkog liječenja, hospitalizirana su 74 pacijenta od kojih je osam na respiratoru. Evidentirano je i 55 osoba koje su se opravile i one se ne vode u evidenciji pozitivnih na koronavirus", rekao je Pehar.
Od 25 potvrđenih smrtnih slučajeva od posljedica zaraze koronavirusom, 14 je muškaraca i 11 žena, a više od 2/3 (64 posto) umrlih je u starosnoj grupi preko 65 godina.
Kada je riječ o danima izolacije, istaknuto je da zakon propisuje da on traje 28 dana, ali Zavod za javno zdravstvo je u skladu s preporukama WHO-a, preporučio da se taj period od 28 dana skrati na 14 dana uz povoljnu epidemiološku ocjenu kao i negativan dvostruki test.
Također, Pehar je naveo da je Ministarstvo zdravstva FBiH izdalo rješenja za izolaciju osobama iz Velike Britanije koje se nalaze u Studentskom domu Bjelave, te da je kantonalnom Štabu civilne zaštite da to rješenje uruči građanima.