BiH
11

Pettigrew: Neka naše sjećanje za Srebrenicu kreira novu BiH kao jedinstvenu

FENA
David Pettigrew (Foto:Feđa Krvavac/Klix.ba)
David Pettigrew (Foto:Feđa Krvavac/Klix.ba)
Profesor filozofije na sveučilištu Southern Connecticut (SCSU) u SAD-u David Pettigrew došao je u Bosnu i Hercegovinu da bi odao počast žrtvama genocida u Srebrenici, a danas je bio uvodničar redovne nedjeljne sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca ''Krug 99" u Sarajevu.

"Ovdje sam i da bih bio sa preživjelima u njihovim teškim trenucima žalosti, dok sahranjuju svoje bližnje, kao i da podržim njihovu nadu za bolju budućnost do koje se može stići uz pravdu i pomirenje", kazao je Pettigrew novinarima u Sarajevu.

Put ka takvoj budućnosti, smatra on, počinje prepoznavanjem počinjenih zločina.

Međutim, mišljenja je, u Republici Srpskoj situacija je daleko od prepoznavanja zločina ili pomirenja. Istakao je da svjedočimo orkestriranom pokušaju da se zločin porekne i pokopa sjećanje na genocid, zajedno s patnjom žrtava i preživjelih.

Podsjetio je da je u Višegradu, naprimjer, spomenik počiniteljima genocida postavljen u centru grada, a da su vlasti sa spomenika žrtvama na groblju Stražište uklonile riječ ''genocid''.

"Također bih referirao i na situaciju u Prijedoru, Trnopolju i Foči, gdje je zabranjeno sjećanje. Ovakva supresija sjećanja i istine podržana je na najvišim nivoima vlasti u Republici Srpskoj, kroz izjave o negiranju genocida, glorifikaciji ratnih zločinaca, prijetnji da će se održati referendumi o odcjepljenju ili o odbacivanju nacionalnog pravosuđa, i ponižavajući komentari o "bošnjačkom" jeziku i kulturi", naglasio je.

Podvukao je da se Britanska rezolucija odnosi na zločin u Srebrenici kao na genocid. Rezolucija u američkom Zastupničkom domu, također se odnosi na zločin u Srebrenici kao genocid i osuđuje njegovo poricanje.

Kazao je da se Rezolucija koju je ponudila Rusija ne odnosi na genocid u Srebrenici te ga i ne pominje.

"Ove godine, neka naše sjećanje i suze za Srebrenicu, i za žrtve u Klotjevcu, Kozarcu, Prijedoru, Sarajevu, Višegradu i drugdje, budu jezgro kondenzacije koje kreira novu Bosnu kao jedinstvenu, multikulturalnu naciju sa zakonima koji sprječavaju govor mržnje, poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, a koji također sprječavaju diskriminaciju i zastrašivanje povratnika. Neka visoki predstavnik i međunarodna zajednica poduzmu potrebne mjere, uključujući i ustavne reforme, kako bi se ostvario ovaj cilj", istakao je Pettigrew.