Milionske vrijednosti
12

Pitali smo Agenciju za upravljanje oduzetom imovinom FBiH šta su radili ove godine

D. Be.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom trenutno upravlja imovinom vrijednom 13,8 miliona KM.

Iz ove entitetske agencije ističu da je u toku ove godine poduzimanje određenih aktivnosti bilo otežano zbog koronavirusa, ali da su radili sve potrebno da bi održali i unaprijedili procese koji su direktno ili indirektno vezani za upravljanje oduzetom imovinom.

"Aktivnosti koje su realizovane u toku 2020. godine bile su u skladu s godišnjim planom rada koji se temelji na viziji da unaprijedimo sistemski, koordinirano i transparentno upravljanje oduzetom imovinom stečenom izvršenjem krivičnog djela. U skladu s tim, u toku ove godine Agencija je postupala po 39 sudskih odluka i to 24 sudske presude u kojima je krivični postupak okončan i 13 sudskih rješenja u kojima je krivični postupak još uvijek u toku, te zaprimila dvije sudske naredbe kojima se privremeno oduzeti predmeti predaju Agenciji na čuvanje i upravljanje, čija je ukupna vrijednost 15.026.811 KM", naveli su u odgovoru za Klix.ba.

Ističu da je prema posljednjim sudskim odlukama Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom na čuvanje i upravljanje dat veći broj motornih vozila.

Agencija je zaključila Ugovor o zakupu zatvorenog skladišnog prostora čiji skladišni kapaciteti i prateće usluge koje se nude u potpunosti odgovaraju prirodi skladištenja motornih vozila i drugih pokretnih stvari, te se odabirom ovog skladišta ispunjava namjena da se sačuva vrijednost imovine ili potraživanje Federacije BiH.

"U 2020. godini prvi put upravljamo privremeno oduzetim predmetima koji se povjeravaju Agenciji na čuvanje do uvođenja u dokazni postupak ili do druge odluke suda. Osim upravljanja privremeno i trajno oduzetom imovinom, agencija je u toku 2020. godine provodila i druge nadležnosti koje su utvrđene Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom", dodali su.

U toku 2019. godine agencija je zaprimila 15 novih odluka nadležnih sudova koji su povjerili na upravljanje imovinu vrijednu 1.460.702 KM, dok je u 2020. godini do novembra zaprimila 14 sudskih odluka o privremeno i trajno oduzetoj imovini vrijednosti 2.633.912 KM.

Jedna od najvrednijih oduzetih imovina je hotel Emiran i Umax benzinska pumpa u Sarajevu.

"Napominjemo da su u ovom predmetu rješenjem Kantonalnog suda u Sarajevu izrečene (kasnije rješenjem Vrhovnog suda FBiH produžene) privremene mjere osiguranja imovinske koristi i to zabrana otuđenja i opterećenja osnivačkih udjela - osnivačkih kapitala privrednih društava UMAX GROUP d.o.o. Sarajevo – benzinska pumpa, Emiran d.o.o. Sarajevo i Emiran Studentski dom - Univerzitetski hotel d.o.o. Sarajevo - hoteli te je upravljanje istim povjereno Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom. Dakle, ovdje se radi o tzv. "privremenom oduzimanju imovine" kojom Agencija upravlja do okončanja krivičnog postupka tj. pravosnažne odluke suda o trajnom oduzimanju imovine.

U trenutku kada je Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom preuzela upravljanje poslovnim udjelima UMAX GROUP d.o.o. Sarajevo – benzinska pumpa, Emiran d.o.o. Sarajevo - hotel i Emiran Studentski dom - Univerzitetski hotel d.o.o. Sarajevo, ukupna vrijednost osnivačkog kapitala navedenih privrednih društava je iznosila 6.171.863,08 KM", odgovorili su.

Jedna od kontroverznih tema u vezi s ovom federalnom agencijom su oduzete ukrajinske grivnje (egzotična valuta). Mediji su pisali da je oduzeti novac deponovan u sefu jer je bezvrijedan, iako se i dalje vodi da agencija upravlja tim oduzetim novcem.

"Presudom Općinskog suda u Zenici je povjerena na upravljanje oduzeta nezakonito stečena imovinska korist u obliku gotovog novca u stranoj valuti – ukrajinske grivnje. Kako ste i sami naveli, riječ je o takozvanoj 'egzotičnoj' kursnoj valuti, te nijedna finansijska institucija u BiH ne vrši konverziju predmetne valute. Radi se o 2.862,00 UAH, što iznosi 185,51 KM. S obzirom na to da konverzija nije moguća, a jedini način konverzije jeste da se isti novac pošalje u obliku vrijednosne pošiljke u Ukrajinu ili da se pošalje putem ovlaštenih kurira, a isto nije isplativo zbog male protuvrijednosti predmetnog novca, donesena je odluka da se isti novac drži deponovan u sefu Agencije. Ukoliko se u budućnosti stvore uvjeti za konverziju ukrajinskih grivnji u domaću ili neku utrživu valutu, agencija će hitno i bez odgađanja pristupiti realizaciji navedenog te dobijeni novčani iznos uplatiti u Budžet Federacije Bosne i Hercegovine", odgovorili su.