Pitanje hitnih nabavki: Usvojen zakon koji bi trebao stati u kraj "profesionalnim žaliteljima"
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama predložili su poslanici Saša Magazinović, Predrag Kožul, Sabina Ćudić i Nihad Omerović.
Predlagači tvrde da je posebno opasno i vrlo ozbiljno koruptivno žarište u procesu javnih nabavki pojava "profesionalnih žalitelja".
Ističe se da oni imaju za cilj usporavanje postupka javne nabavke.
"Profesionalni žalitelji, obično putem punomoćnika/advokata, izjavljuju žalbu (veliki broj žalbi), gdje se izjavljivanjem žalbe, nema za cilj da ispravi eventualnu grešku i posljedično dobije ugovor u konkretnom postupku nabavke, već ima za cilj da uspore postupak javne nabavke i/ili da ostvare novčanu korist kroz naplatu troškova za punomoćnika/advokata", stoji u obrazloženju Prijedloga zakona.
Dodatno, profesionalni žalitelji, privredni subjekt, sam ili preko punomoćnika/advokata, zloupotrebom žalbe može vršiti ucjena kako ugovornih organa, tako i drugih privrednih subjekata, svojih konkurenata na način traženja tzv. reketa, usmjeravanjem postupka javne nabavke u svoju korist.
"Počinje obračun sa profesionalnim žaliteljima, onima koji blokiraju javne nabavke, ucjenjuju i reketiraju. Zakon može stupiti na snagu. Hvala delegatkinjama i delegatima. Sretan sam kada se trud i upornost isplati. Drago mi je uvijek vidjeti da je država kapacitirana odgovoriti svima onima koji misle da su iznad zakona. Hvala svima koji su prihvatili da se ponovo okupimo oko dobrih stvari u interesu svih u državi ne gledajući ko predlaže zakon, ko je vlast, a ko opozicija… Dugo i temeljito smo radili na ovom zakonu. Hvala na pomoći ljudima iz Agencije za javne nabavke, Ureda za razmatranje žalbi, Delegacije EU, Direkcije za EU integracije i naravno članicama i članovima Parlamenta koji su podržali zakon!", rekao je Magazinović.
Novi Zakon određuje da je žalitelj obavezan platiti naknadu za pokretanje žalbenog postupka u iznosu od 500 KM za procijenjenu vrijednost nabavke do 50.000 KM, 800 KM za procijenjenu vrijednost nabavke od 50.001 KM do 80.000 KM, 2.000 KM za procijenjenu vrijednost nabavke od 80.001 KM do 250.000 KM, 3.500 KM za procijenjenu vrijednost nabavke od 250.001 KM do 400.000 KM, 5.000 za procijenjenu vrijednost nabavke do 400.001 KM do 800.000 KM, 7.5000 KM za procijenjenu vrijednost nabavke od 800.001 KM do 9.000.000 KM i 10.000 KM kada je vrijednost nabavke jednaka ili veća od 9.000.000 KM.