Plenković danas na turneji po Hercegovini nakon što je Zagreb “zakuhao” kod Schmidta
Kako je saopćeno iz njegovog ureda, Plenković će prvo posjetiti Mostar, gdje će posjetiti Biskupski ordinarijat i sastati se s monsinjorom Petrom Palićem, biskupom Mostarsko-duvanjske i upraviteljem Trebinjsko-mrkanjske biskupije.
Plenković se potom sastati s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
Prema planu posjete, Plenković će nakon Mostara otići u Čitluk, gdje će posjetiti župu Gradnići i obići crkvu sv. Blaža. Nakon Čitluka, planirana je posjeta hrvatskog premijera Čapljini, Stocu i Ravnom.
Uz predsjednika hrvatske Vlade bit će i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić-Radman, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, te Zvonko Milas, državni sekretar Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.
Podsjetimo da je Klix.ba iz diplomatskih izvora jučer saznao da su prijedlozi izmjena Izbornog zakona BiH i Ustava Federacije BiH koje visoki predstavnik Christian Schmidt planira nametnuti došli od hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana.
Hrvatski političari su još u martu i aprilu, nakon što je bilo jasno da još jednom neće doći do dogovora o izmjenama Izbornog zakona, pokazali u kojem smjeru će ići politička lobiranja. Vrlo jasno su i Grlić Radman, a i hrvatski predsjednik Zoran Milanović govorili kako treba izvršiti pritisak na Schmidta.
Ponašanje koje je uslijedilo u narednom periodu u vidu lobiranja po Briselu i kod različitih pojedinaca i diplomata, vrlo je indikativno. No, nakon što sve to nije uspjelo, potpuno očekivano, kao posljednji kec u rukavu ostao im je Christian Schmidt.
Ono što nam je potvrđeno jeste da je Grlić Radman u OHR poslao tekst još početkom jula. Nakon toga su pravnici iz Schmidtovog ureda radili na njemu, a kako se vidi prema dokumentu koji smo objavili nedavno, završen je 19. jula, kada je očigledno bio spreman za nametanje.
Nakon što je sve izašlo u javnost, Schmidt je zaprimio mnoge kritike u Bosni i Hercegovini, ali i iz drugih država kao što je Njemačka koja se nedavno oštro usprotivila hrvatskom i srpskom miješanju u bh. pitanja.
O dokumentu je hrvatski premijer Andrej Plenković, skoro pobjednički, kazao da riječ tek o prvom koraku. Sve to upućuje na dobro isplaniranu agendu.