Plenković: Hrvatska će biti odvjetnik BiH; Čović: Za dva dana s Izetbegovićem o Izbornom zakonu
Čović je kazao kako će za dva dana održati sastanak s liderom SDA Bakirom Izetbegovićem, a da sporazum o Mostaru znači i izmjene Izbornog zakona BiH. Izrazio je vjeru i nadu da će stranačke delegacije brzo pronaći adekvatno rješenje.
On je na novinarsko pitanje kako komentariše Izetbegovićevu izjavu da bi se mogli nastaviti birati "Komšići" i na nižim nivoima vlasti, odgovorio:
"Navikli smo na to, nekad se kaže javno, a nekad ovako kao što se radi posljednjih 15 godina. Rekao sam Izetbegoviću da smo imali sličan primjer sa Sejdićem i kako popunjavati kvote i kako je to završilo. Toplo sam preporučio da se prekinu takva praksa i takve izjave. Posljednju izjavu sam ocijenio kao trenutak kada je Izetbegoviću trebalo da rastereti pritisak koji ima u svojoj stranci, zatim svojih dužnosnika kroz pravne procese u BiH, jer je znao da će ići naša reakcija i da će tako zasjeniti neke stvari", poručio je.
Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je kako je s posebnim interesom slušao analize uoči lokalnih izbora s naglaskom na Mostar, što je poseban izazov.
"Vjerujem da će HDZ BiH, kao i druge stranke u okviru HNS-a, ostvariti kvalitetan rezultat i dobiti podršku za politike i programe i preuzeti odgovornost nakon izbora", poručio je.
Plenković je istakao kako će Hrvatska snažno podržavati BiH i razvijati saradnju sa sva tri njena naroda i svim građanima.
"Hrvatska će biti država koja će podržavati BiH na putu ka EU i NATO-u. Činimo to uvjereni da je to jedini put i naša istinska uloga, poštujući BiH kao susjednu i prijateljsku državu, njen suverentitet i političke stranke i institucije koje unutarnjim dogovorom trebaju riješiti pitanja za funkcionisanje BiH. Nama je bitno da poštujemo načela jednakopravnosti naročito Hrvata kao najmalobrojnijeg naroda", dodao je.
Plenković je istakao, govoreći o međunarodnom planu, da će Republika Hrvatska biti "odvjetnik Bosne i Hercegovine, a naročito Hrvata u BiH".
"Nama je važno da se poštuje slovo i duh Dejtonsko-pariskog mirovnog sporazuma. Dok je ta praksa postojala nismo imali teme poput ove. Naša pozicija je jasna. Ako se poštuje načelo legitimnosti i političkog predstavljanja, onda ovakvih pitanja i nema. To je temelj za pravično i učinkovito funkcionisanje institucija. U kontekstu izbora ima rečenica koje su oštrije, ali je najvažnije nastaviti dijalog koji će izbjegavati situaciju u kojoj se jedan narod osjeća zakinutim", zaključio je.