Najjednostavnije rečeno to je oboljenje krvnih sudova pluća koje spada u grupu rijetkih, teških i neizlječivih. Simptomi bolesti su takvi da vrlo lako mogu dijagnostiku odvesti u krivom smjeru: zamaranje, ubrzan puls, bol u grudima, nedostatak zraka, vrtoglavice, nesvjestice, modra koža i usne, otečeni zglobovi, zbog čega je česta pojava da je za uspostavu prave dijagnoze potrebno i više od dvije godine.
Lijeka za ovo oboljenje nema, ali postoji terapija koja pomaže kod održavanja kontrole nad bolešću i sprječavanja njene progresije. Lijekovi za rijetke bolesti su po pravilu izuzetno skupi, ali u većini zemalja svijeta troškove njihove nabavke snosi država. Oboljeli od plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini nisu te sreće, te sami moraju finansirati nabavku lijekova čija ih mjesečna doza košta od 1.500 do čak nevjerovatnih 8.000 KM.
Vera je osnovala i Udruženja građana oboljelih od plućne hipertenzije "DAH" – u Bosni i Hercegovini i zajedno sa članovima i volonterima Udruženja simbolično je obilježila 28. februar - Svjetski an rijetkih bolesti.
Osim susreta sa njenom doktoricom Viladanom Arnautović-Torlak, pulmologom u Kantonalnoj bolnici Zenica, organizovali su susret i sa mladima pokušavajući im približiti ovu bolest za koju nema pravila i koja se može pojaviti u svakoj životnoj dobi.
"Naš zadatak je pokušati na razne načine skrenuti pažnju javnosti na marginalizirana oboljenja poput plućne hipertenzije, koja uglavnom imaju isti status gotovo u cijelom svijetu samo zato što od njih obolijeva mali broj ljudi. Cilj nam je podići svijest društva u kojem živimo o plućnoj hipertenziji, te zainteresovati javnost o ovoj bolesti i problemima oboljelih. Nadamo se da bismo na taj način obezbijedili i razumijevanje onih koji određuju našu sudbinu i kroje esencijalnu listu lijekova jer sami nismo u mogućnosti kupovati tako skupu terapiju", rekla nam je osnivačica i predsjednica Skupštine udruženja "DAH".