Počinje digitalizacija zapošljavanja i zbrinjavanja tehnološkog viška u sarajevskim školama
Povod za sastanak su planirane aktivnosti Ministarstva za odgoj i obrazovanje na digitalizaciji procesa zbrinjavanja tehnološkog viška i procesa zapošljavanja u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo.
Cilj digitalizacije je učiniti ova dva procesa transparentnijim, smanjiti koruptivne rizike, te olakšati proces za škole, radnike i kandidate.
Ured za borbu protiv korupcije KS ranije je sačinio analitički osvrt na procese zapošljavanja u osnovnim i srednjim školama kao javnim ustanovama, čiji je osnivač Kanton Sarajevo.
Analiza je pokazala da su procesi izuzetno komplikovani, prenormirani, podložni subjektivnim procjenama i da traju dugo.
U preporukama je ukazano na potrebu da se procesi učine otvorenijim i bržim, da se smanji utjecaj subjektivnosti, da se smanji prenaglašena uloga sindikata u procesima prijema radnika, da se definišu kriteriji za dopunu norme, te da se osigura primjena informacionih tehnologija s ciljem prevencije koruptivnih ponašanja.
U analitičkom osvrtu navodi se da je "jedna od mogućnosti softversko rješenje, na osnovu unaprijed zadatih kriterija i algoritama, evidentiranje, zbrinjavanje i raspoređivanje zaposlenika za čijim radom je prestala potreba/nepunom nastavnom normom na poslove i zadatke koji odgovaraju njihovoj stručnoj spremi".
U toku 2023. godine Ministarstvo za odgoj i obrazovanje u saradnji sa Univerzitetskim teleinformacijskim centrom Univerziteta u Sarajevu pristupilo je izradi dva modula pri postojećem EMIS informacionom sistemu s ciljem digitalizacije ovih procesa.
To je rezultat rada radne grupe u kojoj su učestvovali i predstavnici Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS, predstavnici Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH i Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine.
Izrađeni su prijedlozi dva pravilnika: pravilnika o zbrinjavanju tehnološkog viška i pravilnika o zapošljavanju koja predviđaju realizaciju putem digitalne platforme EMIS. Urađeno je testiranje i pilotiranje na stvarnom uzorku iz podataka ranijih godina.
Ministarstvo je danas poslalo pravilnike na mišljenje Ministarstvu pravde i uprave, Ministarstvu finansija, Uredu za zakonodavstvo i sindikatima, a prema kolektivnim ugovorima Ministarstvu treba i saglasnost na pravilnik o zbrinjavanju radnika za čijim je radom potpuno ili djelimično prestala potreba.
"Ured za borbu protiv korupcije u potpunosti podržava sve aktivnosti na povećanju transparentnosti procesa zbrinjavanja radnika za čijim je radom djelimično ili potpuno prestala potreba i procesa zapošljavanja radnika i smanjenju i eliminaciji koruptivnih rizika. Na taj način omogućava se fer i ravnopravno učešće u ovim procesima", izjavio je šef Ureda Kafedžić.
Prema riječima resorne ministrice, preliminarne analize pokazuju da će se napraviti ušteda od oko 400.000 KM na godišnjem nivou za troškove konkursnih procedura.
"Nadalje, važno nam je da se zbrinjavanje radnika odvija u skladu sa unaprijed definisanim kriterijima koji će biti objektivno primijenjeni. Očekujem da će sindikati dati saglasnost jer su u svakoj fazi ovog procesa učestvovali", naglasila je ministrica Hota Muminović.