Pod kojim uslovima će se zabraniti rad bazena, autopraonica i drugih velikih potrošača vode u Sarajevu
Odgovorili su nam da su ovo pitanja isključivo za ViK. Iz spomenutog preduzeća su ranije danas za Fenu kazali da su izvorišta u kritičnom stanju. No, još nije poznato koliko tačno ima rezervi vode.
U navedenom ministarstvu su naglasili da je kantonalna vlada na vanrednoj sjednici 27. augusta donijela zaključak kojim se od ViK-a traži da hitno dostavi informaciju o izdašnosti izvorišta i stabilnosti vodosnabdijevanja, s mjerama za racionalno korištenje vode, te da sedmično dostavlja izvještaj o stanju izvorišta i raspoloživim količinama vode.
Ministarstvo smo pitali i to da li će se zabraniti punjenje bazena vodom, rad autopraonica i drugih aktivnosti koje mogu ugroziti rezerve vode potrebne za egzistencijalno važne aktivnosti.
"Za proglašenje stanja prirodne nesreće potrebno je da se istovremeno ispuni više uslova, kao i da se analiziraju finansijski efekti koje takvo proglašenje proizvodi, posebno na poreske obveznike i privrednike čija su djelatnosti povezane s korištenjem vode", tvrde.
Apelovali su na privrednike i građane da racionalno koriste vode. Poručili su da su za Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo pitanja šta je u prethodnim godinama učinjeno na zaštiti izvorišta pitke vode i šta je u prethodnim godinama učinjeno za iskorištavanje dodatnih izvorišta pitke vode.
Tvrde i to da u njihovoj nadležnosti nije utjecaj klimatskih promjena na izvorišta pitke vode. Podsjetili su da je vijeće ministara Bosne i Hercegovine prije dvije godine usvojilo Plan prilagođavanja klimatskim promjenama s prijedlogom mjera. Naveli su da su viši nivoi vlasti nadležni za pitanje utjecaja klimatskih promjena na pitku vodu.