Podnijet zahtjev za smjenu Nikole Špirića, hitna sjednica bi trebala biti sazvana već naredne sedmice
Zahtjev je zvanično predat predsjedavajućem Doma naroda Draganu Čoviću (HDZ), koji je po članu 58 Poslovnika ovog zakonodavnog tijela dužan u roku od tri dana sazvati hitnu sjednicu na kojoj bi se glasalo o ovom prijedlogu.
Prema Poslovniku Doma naroda PS BiH, zahtjev koji potpiše pet delegata obavezuje predsjedavajućeg Doma naroda, u ovom slučaju Čovića, da sazove hitnu sjednicu.
Također, Poslovnik predviđa i period od tri dana u kojem je Čović, kao predsjedavajući, obavezan da sazove hitnu sjednicu po zahtjevu delegata, pa bi on to trebao uraditi najkasnije do naredne sedmice.
Zahtjev su potpisali Nenad Vuković (PDP), Želimir Nešković (SDS), Kemal Ademović (NiP), Zlatko Miletić (ZNG) i Ilija Cvitanović (HDZ 1990).
Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, ova grupa od pet delegata može za ovu smjenu očekivati i podršku svojih kolega iz opozicionih stranaka iz Federacije BiH.
Radi se o Džemalu Smajiću (SBiH), Dženanu Đonlagiću (DF), Safetu Softiću i Šefiku Džaferoviću (obojica iz SDA).
Ako do glasanja dođe, i ako svi zadrže trenutne stavove, Špirić bi s devet glasova bio smijenjen iz Kolegija Doma naroda, bez obzira na glasove protiv tri delegata HDZ-a i SNSD-a.
Ipak, treba istaći da bi SNSD mogao blokirati održavanje ove hitne sjednice tako što ne bi došli, čime bi srušili kvorum.
Istu mogućnost ima i HDZ sa svoja tri delegata u Klubu Hrvata, ali oni imaju i dodatnu mogućnost opstrukcije kroz djelovanje Čovića kao predsjedavajućeg Doma naroda, koji može, iako to ne bi smio po poslovniku, ignorisati ovaj zahtjev grupe od pet delegata.
Podsjetimo, na 7. i 8. hitnoj sjednici Doma naroda, Čović je mimo poslovnika odbio zahtjev za raspravu o dnevnom redu, čime smjena Špirića nije mogla biti diskutovana na ovim sjednicama.
U slučaju da ove stranke ne pribjegnu blokadama, Špirić bi uskoro trebao biti smijenjen, a na njegovo mjesto postavljen ili Vuković ili Nešković.
Ranije je još jedan kadar SNSD-a smijenjen iz Kolegija Predstavničkog doma PS BiH, a tada su SNSD i HDZ bili protiv ovog poteza. Ipak, Trojka, uz podršku opozicije iz FBiH (SDA, DF) i opozicije iz RS (SDS, PDP, Lista za pravdu i red), je uspjela skupiti dovoljno glasova za njegovu smjenu.