Pogledajte kako Tuzlaci glasaju pomoću optičkih skenera: Tehnologija koja sprečava izborne prevare
Biračka mjesta na području Tuzle su jutros uglavnom otvorena na vrijeme, a građani osim gradonačelnika biraju i buduće članove Gradskog vijeća. Za razliku od ranijih izbornih ciklusa, sada se na 32 biračka mjesta upotrebljavaju optički skeneri. Oni su postavljeni na biralištima u osnovnim školama "Brčanska Malta", "Novi grad" i "Slavinovići te u Gimnaziji "Meša Selimović".
Najprostije rečeno, radi se o visokosofisticiranim uređajima kojima se vrši skeniranje svakog glasačkog listića, bilježe se glasovi dati određenom kandidatu za gradonačelnika te kandidatima za vijećnike u Gradskom vijeću Tuzle. Po automatizmu, glasovi se pohranjuju u bazu podataka, čime se onemogućavaju bilo kakve eventualne malverzacije u izbornom procesu.
Centralna izborna komisija (CIK) BiH je izabrala operatere i glavne operatere koji predstavljaju tehničku podršku na biračkim mjestima na kojima se koriste optički skeneri. U Tuzli je riječ o 32 operatera i dva glavna operatera.
"Jedina je razlika u tome što građani ne ubacuju listiće u kutiju, nego ih stavljaju na optički skener, koji se nalazi na glasačkoj kutiji. Po otvaranju biračkog mjesta iz skenera izlazi izvještaj sa imenima kandidata pored koji su nule, a odmah nakon zatvaranja biračkih mjesta kreira se izvještaj o broju glasova", pojasnili su iz Gradske izborne komisije u Tuzli, istaknuvši da će članovi biračkih odbora na kojima se koriste optički skeneri ipak imati obavezu da i ručno prebroje glasove.
U Tuzli je formirano 155 redovnih biračkih mjesta i dva za glasanje u odsustvu. Izuzev spomenuta 32, na svim ostalim biračkim mjestima glasanje se obavlja konvencionalnim putem, glasački listići se stavljaju u zapečaćene plastične kutije, a nakon zatvaranja birališta, uslijedit će njihovo otvaranje te ručno prebrojavanje osvojenih glasova.