Pogledajte snimke iz sudnice s današnjih ročišta u predmetu "Black Tie 2"
Tužilac je na početku ročišta kazao kako se osumnjičenima stavlja na teret da su od 2016. do 2021. godine u BiH, Nizozemskoj, Belgiji, Njemačkoj, Ujedinjenim Arapskip Emiratima, Južnoj Americi, Južnoafričkoj Republici i drugim neutvrđenim mjestima Edin Gačanin i Adnan Smajlović organizovali grupu ljudi kojom je Gačanin rukovodio na međunarodnom nivou, a Smajlović na nivou BiH. Grupa je, prema navodima Tužilaštva imala za cilj da međusobnim povezivanjem i dogovaranjem organizuju, pripremaju i vrše krivična djela, a sve radi sticanja protivpravne imovinske koristi.
"Svako od njih je imao svijest i znanje o određenim zadacima, radnjama i izvršenjima drugih pripadnika tokom izvršenja krivičnih djela i pribavljanja nelegalnog novca i stavljanje takvog novca u BiH", kazao je tužilac.
Također se navodi da je Gačanin članovima grupe dostavio mobilne telefone s instaliranom Sky aplikacijom zbog efikasnijeg kontakta i dogovora za izvršenje krivičnih djela.
Tužilac je rekao da su na strani šest Prijedloga o pritvoru navedena imena pravnih lica preko kojih se novac stečen od kriminalnih radnji ubacivao u legalne tokove. Također je rečeno da su formirane najmanje dvije kase u kojima se nalazio novac te da je jedna locirana u Sarajevu, a druga u Nizozemskoj. Jedna je, prema tvrdnji Tužilaštva, bila kod Adnana Smajlovića u Sarajevu, a za onu u Nizozemskoj je bio zadužen Husein Gabeljić. Njih dvojica su bili zaduženi da vode preciznu evidenciju utorška nelegalno stečenih novčanih sredstava iz pomenutih kasa.
Danas je, također, održano i ročište za određivanje mjera zabrane za optužene Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alaomerovića i Adnu Helić.
Oni su prvobitno uhapšeni zbog sumnje za organizovani kriminal i krivična djela povezana s tim, kao što su: pranje novca, zloupotreba položaja, primanje nagrade i drugih oblika koristi, odavanje tajnih podataka. Sumnje je i danas ponovio tužilac Sanjin Kulenović pred sutkinjom Tatjanom Kosović.
Tužilaštvo BiH je za njih zatražilo mjere zabrane napuštanja KS, zabrane putovanja izvan BiH, oduzimanje putnih isprava, jednomjesečno prijavljivanje MUP-u KS, zabrane sastajanja s osumnjičenima.
Za svih pet tvrdi se da su od 2016. do 2021. u BiH, Emiratima, Nizozemskoj, Njemačkoj, Južnoafričkoj Republici i još nekoliko zemalja bili dio grupe, kojom je upravljao Adnan Smajlović, a sve u cilju pribavljanja i pranja novca stečenog trgovinom droge, u kartelu Tito i Dino.
Ročište za 18 osoba osoba još uvijek traje, a takom sutrašnjeg dana Sud BiH donijet će odluku o tome da li će prihvatiti prijedloge Tužilaštva kad su u pitanju pritvori i mjere zabrane.