Pogoduju li stranci nacionalnim strankama: Zašto Sattler jedno govori, a drugo radi
Međunarodnu zajednicu u BiH te njihovo, kako navode, pogodovanje nekim suspektnim interesima, kritikuju brojni evropski mediji i analitičari, ali i političari u našoj zemlji, koji su ranije baš u međunarodnoj zajednici tražili saveznika u svojoj političkoj borbi.
SDP-ov državni zastupnik Saša Magazinović javno je na Twitteru ponudio Johannu Sattleru četiri principa vođenja pregovora za promjene izbornog zakona, očito zamjerajući EU zvaničniku forsiranje dogovaranja u uskom krugu i iza zatvorenih vrata. Prema Magazinovićevom mišljenju, poželjni principi su:
-
U pregovorima će učestvovati sve parlamentarne stranke na nivou BiH
-
Proces pregovora će se odvijati transparentno na način da mediji, javnost i nevladine organizacije mogu ostvariti puni uvid
-
Sve aktivnosti u vezi s pregovorima će se odvijati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH
-
Rezultat pregovora će biti implementacija presuda i osiguran transparentan, fer i pošten izborni proces uz korištenje modernih tehnologija.
Postovani @josattler,
— Sasa Magazinovic (@SasaMagazinovic) April 9, 2021
da li ovo podrzavate?
Vjerujem da podrzavate jer nas upravo vi svih ovih godina ucite da budemo transparentni, da odlucivanje vratimo u institucije, da su slobodni mediji i jako civilno drustvo temelj demokratskog drustva, kao i fer i posteni izbori. pic.twitter.com/SHlp0d62Es
Magazinovićev kolega iz Naše stranke Damir Arnaut kaže za Klix.ba kako je njemu sporno što je Izetbegović sa Čovićem uopće potpisao sporazum u kojem se eksplicitno spominje "legitimno predstavljanje", princip koji nema ustavno utemeljenje.
"Mi u BiH trebamo biti kritični prema takvim potezima ili onim kada štite državnog ministra Josipa Grubešu, iako je on oslobodio silovatelja Maku Radića, a od EU očekujem da ne spuštaju kriterije: kandidatski status samo kada se zadovolje kriteriji, kada se, između ostalog, usvoji Zakon o sukobu interesa", kaže Arnaut.
Priča o komisiji koja će raditi na izradi izmjena Izbornog zakona u državnom parlamentu, striktna pozicija Centralne izborne komisije i nekih nevladinih organizacja još uvijek nije u potpunosti iskristalisana.
Postupanje međunarodnih zvaničnika u BiH s reformama izbornog zakonodavstva kritikovao je nedavno i Bodo Weber, analitičar, politolog i saradnik Vijeća za demokratizaciju politike iz Berlina.
On je posebno bio kritičan prema dogovoru u Mostaru, koji naziva prljavim dealom, a koji prema njegovom mišljenju, uključuje "ustupak Čovićevom dugogodišnjem projektu virtualnog trećeg entiteta kroz promjene izbornog sistema, bez ustavne promjene".