Sigurnost prije svega
102

Policija između ovlasti i uslova za rad: Oprema i naoružanje kao prioriteti

Piše: S. H.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Brutalno ubistvo dvojice sarajevskih policajaca prije nekoliko dana pokrenulo je priče o ovlastima i generalno uslovima u kojima rade policijski službenici, prioritetima, odgovornostima i prijekoj potrebi da se više novca izdvaja za opremu policajaca.

Decentralizovana policijska struktura u BiH znači da entiteti imaju svoj zakon o policijskim službenicima, da svaki kanton ima svoj zakon o radu policije te državni zakon, što u konačnici dovodi do razgranatog sistema djelovanja.

O radu policije, zakonskim ovlastima te nužnoj opremi razgovarali smo s ministrom unutrašnjih poslova u Vladi FBiH Aljošom Čamparom.

On smatra da su zakonske ovlasti policajaca u rangu većine evropskih zemalja, ali da postoje određeni problemi kod primjene takvih ovlasti.

"Policija u našoj zemlji, prema zakonima o policijskim službenicima, ima sve ovlasti koje imaju policajci u Evropi i kao što je naša policija imala i prije rata. Problemi postoje kod same primjene zakona i ovlasti pa nisu rijetke zlonamjerne prijave policijskih službenika da su prekoračili ovlasti, nakon čega policajci moraju ići na unutarnje kontrole, pišu izjave ili čak idu i na sudove", kazao nam je Čampara.

Dodaje da bi država i društvo trebali dati više povjerenja policajcima u smislu obavljanja njihovih poslova i zadataka.

Više novca za opremu

"Mnogo je važnije da država kroz parlamente i vlade donosi odluke i da ulaže više novca u opremu policijskih službenika, počevši od naoružanja, kratkih cijevi, dugih cijevi, pancirnih prsluka, vozila, sigurnosnih kamera na ulazima i izlazima iz gradova, naročito u velikim gradovima poput Sarajeva", naglašava ministar Čampara.

Kada je riječ o upotrebi vatrenog oružja u zakonu je navedeno da policajac može upotrijebiti vatreno oružje ako su već upotrijebljena sredstva prisile bila neefikasna.

Kada policajac može koristiti oružje

Član 29, stav 3 Zakona o policijskim službenicima KS kaže da će policajac dati dovoljno vremena da se postupi po njegovom upozorenju, osim ako bi time nastao rizik za njega samog ili rizik nanošenja ozbiljnih ili smrtonosnih povreda drugim osobama, a okolnosti nalažu potrebu za trenutnom akcijom.

U svakom slučaju policajac neće uputiti upozorenje da će pucati ako bi to ugrozilo izvršenje policijskog zadatka. Naglašeno je da policajac neće ispaljivati hice upozorenja.

"Rad policije bi pospiješio i uvođenje adekvatnih videocentara u sjedištima policije, jer je i to jedan od načina zaštite sigurnosti te olakšavanja rada policiji. Mi nekada dođemo u situaciju gdje se hvalimo kada primimo stotinu policajaca ili nabavimo 100 uniformi. Dodatna sredstva za rad policije i ulaganje u bolju opremu ne bi trebalo predstavljati problem za nivoe vlasti kojima dva ili tri miliona KM iz budžeta neće mnogo značiti. Sigurnost je na prvom mjestu svake moderne i dobro organizirane države", poručio je Čampara.