Sindikati će tražiti više
78

Policiji RS-a obećan rast plata za 40 posto: Provjerili smo je li to istina i šta je sa radnicima u zdravstvu i obrazovanju

Piše: D. Be.
Svi radnici u javnom sektoru u Republici Srpskoj od 1. aprila dobit će povećanje plate za 10 posto (Foto: V. D./Klix.ba)
Svi radnici u javnom sektoru u Republici Srpskoj od 1. aprila dobit će povećanje plate za 10 posto (Foto: V. D./Klix.ba)
Svi radnici u javnom sektoru u Republici Srpskoj od 1. aprila dobit će povećanje plate za 10 posto. Zbog, kako je navedeno, složenosti poslova uniformisani policijski službenici obećano je dodatnih 30 posto.

Kako nezvanično saznajemo, dodatnih 30 posto koje je obećano uniformisanim policijskim službenicima ako se steknu uslovi i mogućnosti jer to predstavlja preveliko opterećenje za budžet.

Dakle, 10 posto na platu će dobiti, a za obećanih 30 će sačekati "bolja vremena".

"Od 1. aprila prosječna neto plata u MUP RS-a iznosit će 2.177 KM, umjesto dosadašnjih 1.691 KM. Najniža neto plata policijskog službenika sa srednjom stručnom spremom iznosiće 1.878 KM, što je gotovo 550 KM više", rekao je danas ministar MUP-a Siniša Karan.

Povodom ove informacije, provjerili smo kakvo je stanje u obrazovanju i zdravstvu u bh. entitetu Republika Srpska odnosno da li su oni zadovoljni svojim platama i koja su im očekivanja.

Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS-a Dragan Gnjatić kaže nam da i njima sljeduje 10 posto na neto platu od 1. aprila.

"Imamo povećanje 10% od aprilske plate, koja još nije dobijena. Tako će plata profesora u srednjoj školi biti 1.850 KM, a u osnovnoj otprilike 30 KM manje. Najniža plata NK radnika bit će oko 980 KM. U ovim platama je i topli obrok i regres, dakle tu je sve", kaže Gnjatić.

Na pitanje kako gleda na podatak da se policijskim službenicima obećava i dodatnih 30 posto čime će plate enormno rasti, on kaže da na taj podatak "gleda lako".

"Policijski službenik je policijski službenik. Kao i profesori i oni imaju otežane uslove rade, samo se otežani uslovi rada profesorima ne spominju u ovom zakonu, ali postoje. Svaki policijski službenik koji nosi pištolj radi u otežanim uslovima, i u svijetu imaju veće plate za oko 35 posto. Radnica koja idaje lične karte u MUP-u neće dobiti tu veću platu, kao ni radnik koji izdaje pasoše. Mi imamo stav sindikata i analizirat ćemo situaciju. Uvijek smo kaskali za drugima, ali radimo da ih dostignemo", rekao nam je.

Miloš Purković, v.d. predsjednika Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske, za Klix.ba kaže da je najniža utvrđena plata u ovom sektoru za NK radnika 900 KM, za srednju stručnu spremu 1.000 KM i za višu i visoku stručnu spremu 1.300 KM.

"To su minimalne plate koje se moraju isplatiti po stručnim spremama, kako za zdravsvo tako i za sve ostale sektore."

Saznajemo da ljekar početnik, koji je tek počeo raditi nakon završetka medicinskog fakulteta, ima platu oko 1.200 KM, dok ljekar sa deset godina radnog staža može imati platu i do 2.500 KM.

Sve njih očekuje povećanje od 10 posto na neto platu. Ipak, predsjednik sindikata zdravstva ističe da nisu zadovoljni iznosima plata u ovom sektoru i da to može još bolje, barem kao što imaju njihove kolege u Federaciji BiH.

"Nemam ništa protiv povećanja plata pripadnicima policije, shvatajući njihov teret, ali tražimo i da medicinski kadar ima veća primanja. Ovo nije nešto za šta se jučer saznalo, ovo je dogovoreno prije tri mjeseca. Mi čekamo presjek prvog kvartala da vidimo kakvo je punjenje budžeta, od doprinosa i povećanja plata za 100 KM za medicinski kadar od januara mjeseca. Pa ćemo onda vidjeti za dalje", kaže Purković.

Kaže da se boje odliva radnika u najbliže okruženje i države članice Evropske unije.

"Plate radnika u FBiH u zdravstvu su veće. Mi nemamo ništa protiv, to su naše kolege i time smo zadovoljni. Ali mi želimo da se približimo tome, pa da nemamo prelazaka kadra iz jednog grada u drugi ili iz jedne općine u drugu", istakao je.