Političari iz RS-a u Parlamentu BiH sjede u kancelariji, ne žele doći na sjednicu
Dok su u skupštinskoj sali zastupnici iz reda Bošnjaka i Hrvata (29 parlamentaraca, dio srpskih predstavnika nalazi se u zgradi institucija BiH u Sarajevu, ali u prostorijama klubova.
Oni tako poručuju da dolaze na posao, ali ne žele učestvovati u radu i procesu odlučivanja dok se ne riješi "problem" koji je, za njih, prouzrokovao bivši visoki predstavnik Valentin Inzko.
Iako je sjednica Predstavničkog doma trebala početi u 12 sati, početak je kasnio 30 minuta. Kolegiju uoči sjednice prisustvovali su Denis Zvizdić i Borjana Krišto, dok Nebojša Radmanović nije učestvovao, iako je u zgradi institucija BiH.
Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi da bude razmatran Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2021. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH.
Sjednica može biti održana danas bez obzira na bojkot, a za to su potrebna 22 zastupnika u parlamentarnoj sali, no kakva god odluka da bude donesena, ako stvari ostanu prema trenutnom stanju, na Domu naroda Parlamenta BiH će ponovo naići na blokadu.
Zbog najave nedolaska poslanika iz RS-a bila je otkazana i sjednica Predstavničkog doma državnog parlamenta koja je trebala biti održana krajem jula.
Današnja sjednica Predstavničkog doma Parlamenta BiH bi trebala biti održana samo 10 dana prije nego što istekne važeća odluka o privremenom finansiranju institucija BiH.
Nakon toga nijedna novčana obaveza koja će nastati od 1. oktobra neće moći biti isplaćena iz državnog budžeta, pa ni plate državnim službenicima iz Republike Srpske.
Podsjetimo, budžet je usvojen u prvom čitanju, a prema proceduri, ako bude usvojen u drugom, što podrazumijeva i amandmane, ide u Dom naroda. Ako i državni delegati usvoje prijedloge, BiH bi imala budžet i ne bi bila potrebna odluka o privremenom finansiranju za četvrti kvartal.
Tu odluku Ministarstvo finansija i trezora BiH nedavno je dostavilo Generalnom sekretarijatu Vijeća ministara BiH pa je za sada nejasno da li će biti usvojen budžet, odluka o privremenom finansiranju ili nijedno od toga, čime bi došlo do "zaključavanja" državne kase.