Goruća tema
17

Politički direktori PIC-a u Sarajevu će razmatrati i pitanje državne imovine

Piše: S. H.
Zajednička fotografija sa jednog od prethodnih susreta članica UO PIC-a (Foto: I. Š./Klix.ba)
Zajednička fotografija sa jednog od prethodnih susreta članica UO PIC-a (Foto: I. Š./Klix.ba)
Politički direktori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) sastat će se u Sarajevu danas i u srijedu, (3. i 4. decembar), kako bi razgovarali o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

Kako Klix.ba saznaje jedna od tema, a koja je ujedno i jedno od gorućih pitanja u BiH je pitanje državne imovine. Također, saznajemo da će se razgovarati i o radu Centralne izborne komisije, prije svega o uvođenju savremenih tehnologija u izborni proces, ali i o stanju sa javnim RTV servisom BiH.

Pitanje državne imovine je goruća tema. Državni zakon još ne postoji, a jedini konkretan iskorak u tom pravcu je prijedlog članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića koji su nacrt ovog zakona uputili u parlamentarnu proceduru. Ipak, vrlo je izvjesno da će se u cijeli proces morati uključiti i visoki predstavnik Christian Schmidt.

Nepostojanje državnog zakona znači i određenu pravnu nesigurnost, što se odražava i na privredni i investicijski ambijent. Inače, politički predstavnici iz entiteta Republika Srpska insistiraju da sva imovina bude u nadležnosti entiteta pa čak se mogu čuti i političke prijetnje ukoliko se drugačije uredi to pitanje.

Stranke iz FBiH traže rješavanje pitanja državne imovine na način da to uredi državni zakon i da država ima kontrolu i gruntovsko vlasništvo, ali da niži nivoi mogu dobiti dobiti određenu državnu imovinu na korištenje i raspolaganje.

Upravni odbor PIC-a redovno razmatraju aktuelne političke trenutke u BiH, a njihove smjernice se uzimaju kao relevantan stav međunarodne zajednice.

Članice Upravnog odbora su: Francuska, Italija, Japan, Kanada, Njemačka, Rusija*, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Predsjedništvo Europske unije (po stupanju na snagu Lisabonskog ugovora ovu ulogu je preuzela Europska služba za vanjsko djelovanje), Europska komisija i Organizacija islamske konferencije (OIC) koju predstavlja Turska.

Nakon okončanja zasjedanja visoki predstavnik će održati konferenciju za medije.