Politika štapa i mrkve: Je li Čović pismom Džaferoviću najavio novu političku krizu?
Uz to je očekivano iskoristio priliku da izrazi svoje nezadovoljstvo izborom Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH i požali se na poziciju hrvatskog naroda u BiH tvrdeći da SDA zastupa dominaciju bošnjačkog naroda.
Članovi Predsjedništva BiH se nisu mnogo osvrtali na pismo predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragana Čovića, već su isticali kako je potrebno da se što prije pokrenu reforme, one koje u ovom trenutku mogu da se poduzimaju.
Iz njihovih izjava moglo se iščitati da bi se te reforme, uz pomoć Evropske unije i zemalja Kvinte, odnosile na pitanjima poput Izbornog zakona, Zakona o sukobu interesa, Zakona o javnim nabavkama, zajedničke parlamentarne komisije, reforme javne uprave i slično.
Milorad Dodik je kazao da više nema 36 poglavlja, nego 6 oblasti i da tu dolazi do značajne promjene dinamike koja podrazumijeva mogućnost da se, i kada sve ispregovarate, vratite na početak, kao da ništa niste uradili.
"BiH ulazi u dosta nepovoljniji proces nego što su imale druge zemlje ili što imaju Srbija i Crna Gora koje se nalaze u starom mehanizmu pridruživanja EU", rekao je Dodik, dodavši da su evropske integracije interes svih u BiH.
No, pored blokada u Parlamentarnoj skupštini BiH koje provodi SNSD, sada je izvjesno da bi opstrukcije mogao praviti i HDZ.
Uslovljavanja, u pravilu, znače novu političku krizu, a budući da je Bosna i Hercegovina konstantno u takvom stanju, dobrano potpomognutom pandemijom koronavirusa, izvjesno je da se neće u dogledno vrijeme "iskobeljati", odnosno da će se kriza dodatno produbiti.
U Zagrebu će 7. maja biti održan samit na kojem će učestvovati čelnici EU i zemalja Zapadnog Balkana. Još uvijek nije poznato kako će BiH učestvovati na sastanku.