Položeno cvijeće na Mostu Suade i Olge: Duh sarajevskog otpora je neuništiv
"Na ovom mjestu Olga i Suada su izgubile život. Taj trenutak se smatra trenutkom početka opsade. Meni kao gradonačelniku je važno da ovaj značajan datum uđe u kalendar aktivnosti, odnosno važnih datuma za Grad Sarajevo. Sretan sam na određen način da se ova tradicija nastavlja obilježavati kako bismo opominjali i upozoravali buduće generacije na to šta je Sarajevo preživjelo tih 1.425 dana", rekao je Skaka.
Dragan Stevanović je istakao da je Sarajevo kroz historiju trpjelo razna osvajanja i uništavanja, ali nikada kao u periodu posljednjeg rata, kada je fašističkim terorom jedan grad tako dugo držan u opsadi.
"Na ovom mjestu svjedočimo činjenici da je duh sarajevskog otpora neuništiv i da nikada neće biti uništen. Dužni smo da to svaki dan ponavljamo", izjavio je.
Polaganju cvijeća i odavanju počasti prisustvovao je i predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović.
Od 5. aprila 1992. godine pa u narednih 1.425 dana Sarajevo je bilo pod opsadom agresora. Prema podacima, 329 granata dnevno je padalo na grad, a najviše je ispaljeno 22. jula 1993. godine, njih ukupno 3.777.
Grad je u tom periodu bio u potpunosti blokiran, a na okolnim brdima stacionirani tenkovi, minobacači i snajperske jedinice svakodnevno su vršili teror nad građanima Sarajeva.
Tokom opsade je ubijeno više od 12.000 građana, među kojima i 1.601 dijete. Više od 50.000 građana Sarajeva teže je ili lakše ranjeno tokom opsade.