Porodica Saržinski o prihvatanju transrodnog sina: Na početku smo svi bolovali, ali smo se uvijek ponosili
Sin Majde i Vladimira je svojim roditeljima otkrio da je transrodan prije 22 godine. Transrodne osobe su osobe čiji rodni identitet osobe nije u skladu s polom koji im je određen po rođenju.
Dan koji je trebao biti uobičajen, kao i svaki drugi, potpuno se promijenio nakon što se Dean autovao (op.a. trenutak otkrivanja seksualne orjentacije ili rodnog identiteta) roditeljima. Promijenili su se zapravo njihovi životi, a ne samo taj jedan dan.
"Moj sin sada ima 40 godina, autovao nam se sa svojih 18. U tom trenutku, sebi tražim opravdanje, kako to da ja kao majka nisam primijetila nikakve promjene na svom djetetu. Njegovo autovanje za mene je bilo šok, nevjerica, bol, ljutnja, ne želim da slušam šta govori, plačem... Muž onako iznenađen, šuti, ali na kraju smireno kaže 'pa dobro, ok, to je to'. Kako to je to? Neću, ne mogu! Ruše se u sekundi svi moji snovi i očekivanja od života mog djeteta! Ja sam tada imala drugačije planove i nade", kazala nam je Majda.
Nakon toga je uslijedio period prilagođavanja na spoznaju koja bi za svakog roditelja bila teška. Uprkos tome što su i sami bolovali, Majda i Vlado su bili svjesni da je tada njihovom sinu bila potrebna podrška roditelja.
"Imala sam period prilagođavanja, period tugovanja, negiranja, ljutnje, neizmjerne boli, okrivljavanja. I nas troje, kao porodica, smo imali period prilagođavanja. Bili smo apsolutna podrška, ali smo svi bolovali, svako na svoj način. U situaciji kada se dijete odluči autovati, roditelju nije lako, ničim se nije pripremio na takvu vijest, susreće se sa nečim potpuno nepoznatim sebi. Kada su djeca spremna otvoriti se i reći šta osjećaju i misle, oni su u sebi donijeli odluku da kažu, da budu hrabri da priznaju sebi i drugima svoje osjećaje. Roditelj nije spreman i tada je veoma slab, ranjen, ne zna šta se desilo, ne razumije, traži krivca u sebi, djetetu, društvu, ali svejedno treba i mora biti uz svoje dijete, potražiti odgovore, tražiti pomoć i za sebe i biti uz i uvijek tu za svoje dijete", kazala je.
Uprkos tome što su prihvatili svoje dijete onakvo kakvo je, čak se i angažovali s ciljem što boljeg razumijevanja njega i ljudi koji su mu slični, i dalje je bilo teško otvoreno govoriti pred drugima o tome da si roditelj transrodnog sina.
"Kroz cijelo odrastanje, muž i ja smo, kao roditelji bili podrška svom djetetu. Ipak, dugo vremena se nisam 'autovala' bilo kome. Ništa nije bilo tajna, naš sin se nije skrivao, svi koji su htjeli da znaju, znali su, ali smo sve znali u tišini. Nismo razgovarali. Nisam možda znala na koji način razgovarati sa porodicom i prijateljima, a da previše ne boli i ne bude emotivno. Čak ni sa najboljom drugaricom, iako sam znala da se njoj isto autovao i da je ogromna podrška mom djetetu. Ako bi neko direktno pitao, rekla sam onako kako jeste, ali sama nisam započinjala razgovor o tome", kazala je Majda.
Ona ističe da je njoj i njenom mužu Vladimiru velika podrška u tom procesu bila grupa GRID Zagrljaj, koja okuplja roditelje i njihovu djecu koja su pripadnici LGBTIQ zajednice.
"Bila sam uvijek podrška, ali da progovorim mi je pomoglo druženje i razgovor sa drugim roditeljima, djecom i cijelom ekipom u našoj grupi roditelja i djece GRID Zagrljaj. Zajedno se osnažujemo, učimo zajedno i tu smo jedni za druge. Sada se autujem bez razmišljanja ili osjećaja da trebam nešto nekome da objašnjavam. Ponosna sam na svoga sina, ponosna sam na svu djecu iz LGBTIQ zajednice, koju sam upoznala, ponosna sam na sve što su postigli. Želim da kao roditelj dam svoj doprinos njihovoj borbi za sebe", poručila je.
Njihov sin imao je sreće zbog toga što su Majda i Vladimir bili sposobni da ga razumiju, ali mnoge transrodne osobe danas nemaju takvu podršku kod kuće, nego porodica postane najveći izvor problema.
"Na svaku našu aktivnost, sin kaže da je najponosniji sin, da smo mi njegov ponos. Njemu i velikom dijelu njegovih prijatelja širom svijeta, puno znači naša otvorena podrška jer nažalost nemaju svi tu podršku kod kuće. Uskraćeni su za mogućnost opuštenog ponašanja, razgovaranja, osjećaju da nisu prihvaćeni ili da ih se ignoriše. Žive u svojoj porodici, ali kao u ormaru strahujući da će se na neki način razotkriti i možda imati problem", kazali su Majda i Vlado Saržinski.
Njihov sin također je želio reći nekoliko riječi o roditeljima, koji su imali veliku ulogu u njegovom prilagođavanju ne tako otvorenom društvu.
"Reakcija je da sam preponosan i da širom svijeta pričam o ličnom rastu i sazrijevanju mojih roditelja, o tome kako su uvijek bili podrška, ali da su glede roda i transrodnosti podrška koja je prebitna i pokazuje ne samo bezuslovno prihvaćanje, ono iz fazona 'naš si, volimo te kakav si, da si', nego i želju da se informišu, obrazuju i budu primjer i podrška i drugima", kazao je.
Savjeti drugim roditeljima: "Najmanje je važno šta će reći mahala"
Majda i Vladimir ističu da nisu stručni za davanje savjeta o tome kako se postaviti i odnositi prema sinu/kćerci koji je pripadnik LGBTIQ zajednice jer u tome jedino može pomoći psihoterapeut, no imaju poruku kao roditelji i iz srca.
"Koračajte polako, uzmite sebi vremena, pročitajte ponešto, dostupne su razne informacije, potražite pomoć u organizaciji Sarajevski otvoreni centar (SOC), pozovite nekog od nas roditelja iz grupe, idite svojim tempom, a uz sav svoj rast budite uz svoje dijete. Mi trebamo biti uz svoju djecu bez uslovljavanja, moramo se uključiti aktivnije jer nas se tiče. To su naša djeca, djeca vrijedna truda. Trebamo učiti da se mi promijenimo, da shvatimo i prihvatimo da ono što mi očekujemo od života naše djece možda nije njihova istina", kazali su.
Majda i Vlado smatraju da svi oni koji su tek saznali da je njihovo dijete LGBTIQ+ trebaju biti svjesni toga da je najbitnije biti podrška, bez obzira na to što to nije ono čemu ste se nadali u životu.
"Volite i budite podrška svom djetetu bezuslovno. Nemojte tražiti krivce ni u djetetu, ni u sebi. Budite uvijek tu srcem, dušom, stavom, bez rijeci ili glasno. Plačite, smijte se, budite radosni, budite žalosni, svađajte se ako treba, ali budite zajedno. Koliko god da te boli, koliko god misliš da nisi sretan sa tom spoznajom, budi sretan sa svojim djetetom. Budi uvijek uz nju ili njega, budi tu za svoje dijete jer je i ono zbunjeno i nesigurno u ono što se dešava", navode.
Oni ističu važnost podrške stručnjaka kako bi i sami roditelji LGBTIQ osoba jednostavnije prošli kroz takvu spoznaju.
"Traži sebi pomoć da možes njemu/njoj pomoći. Vrijeme prilagođavanja, vrijeme teških dilema je iza mene. Sretna sam kad vidim koliko je naš sin sretan, kako istinski uživa i živi život punim plućima, kako je sretan što živi onako kako osjeća i želi. Svaki roditelj to želi svom djetetu. Pomozite, budite tu za svoje dijete, bezuslovno budite tu. Za rušenje svih barijera najvažnije je posložiti prioritete. Prvo i glavno mjesto zauzima moje dijete, naša porodica pa svi ostali. Najmanje je važno šta će reći mahala", poruka je Majde i Vlade Saržinski.
U konačnici, pitali smo ih kako vide budućnost svog sina i trans zajednice uopšte.
"Naš sin je sretan, ispunjen i živi slobodno svoj autentični život, onako kako on želi. Radi posao koji voli, finansijski je obezbijeđen, radi u okruženju u kojem se cijeni njegova stručnost i poštuje njegova privatnost. Dijelom je to možda tako iz razloga što radi van granica naše zemlje i za jednu međunarodnu organizaciju. Radovalo bi nas kada bi takvo radno okruženje imali svi mladi iz LGBTIQ+ populacije u našoj zemlji. Da svima bude značajno samo njihovo obrazovanje i kvalifikacije za određeni posao", kazali su.
Ono što je također potrebno LGBTIQ+ zajednici, a što ističe porodica Saržinski, jeste da bude donesen zakon o rodnom identitetu, rodnom izražavanju i spolnim karakteristikama.
"Željeli bi da se podrži pravo na samoopredjeljenje svih trans osoba, da se štiti njihov tjelesni integritet, omogući kompletna zdravstvena zaštita i omogući brza pravna procedura priznavanja prava promjene roda u dokumentima. Za sada u našoj državi nema mogućnosti promjene oznake roda u dokumentima bez kompletne hirurške intervencije koju ne žele sve trans osobe, a svi imaju ponekad problem radi nesklada izgleda i oznake u dokumentima. Želimo im bezbrižan i istinski sretan život u svojoj istini", zaključili su.