Nepresuđeni zločini
0

Porodice žrtava u Hercegovini: Mladić nije terećen za zločine nad 114 civila u Mostaru

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Porodice žrtava 114 civila Bošnjaka i Hrvata koji su ubijeni 1992. godine na Uborku i Sutini sa šireg područja Mostara sa gorčinom iščekuju izricanje presude Ratku Mladiću jer nikada nije bio terećen za zločine u Hercegovini niti je za njih iko odgovarao.

Predsjednik Udruženja porodica stradalih na Uborku i Sutini Adnin Hasić napominje da su zločini na Uborku i Sutini prvi i najveći zločini nad civilima u Hercegovini koje su počinile srpske vojne i paravojne formacije pomognute tadašnjom Jugoslovenskom narodnom armijom (JNA).

"Ovo su istovremeno i prve otkrivene masovne grobnice u Bosni i Hercegovini, a 29 godina tužiteljstvo i sud ne presuđuju za ove zločine. Obaveza je pamtit, a mi nećemo prestajati podsjećati", kazao je Hasić.

U tom kontekstu se referira na konačno izricanje presude bivšem komandantu VRS Ratku Mladiću pred Vijećem Mehanizma za međunarodne krivične sudove nakon što je 2017. godine u prvostepenom postupku osuđen na doživotnu kaznu za genocid u Srebrenici, zločine protiv čovječnosti i druge zločine.

"Želim da skrenem pažnju javnosti da Ratko Mladić nije terećen za zločine nad Bošnjacima i Hrvatima u Hercegovini, iako je kao komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske bio pretpostavljeni svim osmunjičenim za zločine u Mostaru, Nevesinju i drugim gradovima", kaže Hasić za Klix.ba.

Porodicama žrtava sa područja Hercegovine, kako ističe ova presuda nije satisfakcija u smislu zadovoljavanja pravde, ali u kontekstu države Bosne i Hercegovine u cjelini i počinjenih zločina veoma je važno da Mladiću bude potvrđena najmanje prvostepena presuda.

"Mladić je, zajedno sa Karadžićem i Miloševićem, odgovoran za najgore ratne zločine na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata, zato se i nadam da je tužilaštvo uspjelo dokazati njegovu odgovornost za genocid u Prijedoru i drugim općinama koji je počinjen 1992. godine. Ratko Mladić je lično komandovao vojnim operacijama ne samo u Srebrenici već na cijelom prostoru današnje Republike Srpske. Presuda za genocid počinjen 1992. godine bila bi veoma značajna za istinu i pravdu, kulturu sjećanja ali i ugled haškog tribunala. Također hoću da podsjetim da porodice žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 29 godina čekaju da se pred sud izvedu počinioci i naredbodavci tog zločina", kazao je Hasić.

Ističe da su porodice žrtava razočarane radom Tužilaštva BiH kada je u pitanju ovaj proces, te da će i ove godine na dan obilježavanja godišnjice, 13. juna Tužilaštvo podsjetiti na rješavanje i ovog "predmeta".

U znak sjećanja na prve i najveće ratne zločine u Hercegovini će Udruženje građana civilnih žrtava rata Mostar i Udruženje porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. godine u nedjelju, 13. juna obilježiti 29. godišnjicu od još neosuđenog zločina za ubistva 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti sa šireg područja grada Mostara.

Uz polaganje cvijeća počast žrtvama odat će se u 11 sati na spomen obilježju Uborak, te u 11:30 sati na spomen obilježje Sutina, dok će se u 12 sati cvijeće položiti na spomen ploču u Zaliku, mjestu gdje su građani bili zarobljeni u skloništu i odakle su muškarci odvedeni i pobijeni na Sutini i Uborku.

Udruženje građana civilnih žrtava rata Mostar i Udruženje porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. godine će u narednom periodu pokrenuti inicijativu da Gradsko vijeće grada Mostara i Skupština HNK proglase 13. juni Danom civilnih žrtava Grada Mostara i HNK.