Potpisan memorandum o razumijevanju UN Women BiH i ministarstva rada i socijalne politike fBiH
Povodom 29. oktobra, Međunarodnog dana brige i podrške, ured UN Women BiH, u saradnji sa Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, organizirao je niz događaja koji su istakli značajne prekretnice u naporima BiH da poboljša usluge brige i njege, posebno za osobe s invaliditetom, i podršku zakonodavnim promjenama usmjerenim na jačanje sistema socijalne zaštite.
Ovaj značajan dan obilježen je u sklopu programa “Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)”, kojeg finansira Švedska.
Potpisan je Memorandum o razumijevanju između UN Women BiH i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, predstavljeni su koraci koji će dovesti do uspostavljanja digitalne i interaktivne Mape prava i usluga za osobe s invaliditetom u BiH i diskutovano je o predstavljenom Nacrtu zakona o socijalnim uslugama u kontekstu učešća Federalnog ministarstva u Globalnoj alijansi za brigu.
“Briga i njega su temeljne vrijednosti svakog društva, bez kojih nijedna zajednica niti ekonomija ne mogu funkcionisati. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike prepoznaje važnost rada koji svakodnevno obavljaju žene pružajući njegu i podršku unutar svojih domaćinstava. Često neprepoznat i neplaćen, ovaj rad je neophodan za naše zajednice i predstavlja jednu od ključnih prepreka za aktivno učešće žena na tržištu rada. U saradnji sa UN Women, Ministarstvo aktivno radi na kreiranju politika koje će valorizirati neplaćeni rad i otvoriti puteve za zapošljavanje žena kroz modele poput ‘Gerontodomaćica’, koji omogućavaju ženama obuku i formalno priznanje u oblasti brige i njege. Naša nastojanja uključuju i usvajanje novog Zakona o socijalnim uslugama, koji stavlja brigu u središte sistema socijalne zaštite, a time osigurava veću sigurnost i prepoznatljivost radnicima i radnicama u ovoj oblasti”, rekao je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.
"Briga je okosnica života, koja podržava dobrobit pojedinaca, društava i planete. Bez brige i njege, naše ekonomije i zajednice bi se zaustavile. U saradnji sa Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, uz podršku Švedske, posvećeni smo obuci i osiguravanju zaposlenja za žene koje pružaju kućnu njegu starijim osobama kroz mode 'Gerontodomaćice'.Također smo ponosni što podržavamo Ministarstvo u usvajanju novog Zakona o socijalnim uslugama, koji stavlja brigu u svoje središte. Ovaj zakon je značajan korak ka zaštiti radnika i radnica u oblasti brige i njege, kao i u prepoznavanju, preraspodjeli i smanjenju neplaćenog rada u ovoj oblasti“, istakla je Jo- Anne Bishop, predstavnica UN Women u BiH.
“Potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između Federalnog ministarstva za rad i socijalnu politiku i UN Women BiH koji, između ostalog, produbljuje suradnju u oblasti socijalnih prava, inkluzivnosti, razvijanja modela ekonomije brige, osnaživanja žena, je važan korak ka boljoj i bržoj implementaciji planiranih aktivnosti. Jedna od tih aktivnosti je plan i uspostava Mape prava i usluga za osobe sa poteškoćama u FBiH koji je predstavljen danas. Kroz program "Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast", zahvalni smo na prilici da podržimo aktivnosti koje direktno doprinose pojedincima, i to pojedincima koji vrlo često pripadaju ranjivim kategorijama“, rekla je Amila Ibričević, programska službenica pri Ambasadi Švedske u BiH.
Potpisani Memorandum će unaprijediti napredak u ispunjavanju obaveza u oblasti rodne ravnopravnosti, promovirati lakši pristup pravima u Federaciji BiH, poticati inkluzivni pristup socijalnim pravima, te podržati implementaciju aktivnosti u vezi sa ekonomijom brige.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nastavit će implementirati preporuke iz "Polazne studije o ekonomiji brige i njege u Bosni i Hercegovini"koju je 2022. razvio UN Women BiH, u saradnji sa Ekonomskim institutom Sarajevo, a uz podršku Švedske. Ova studija je donijela sveobuhvatan pregled trenutnog stanja ekonomije brige, uz niz preporuka za buduće intervencije. Brojne statistike i pokazatelji u studiji ukazuju na hitnost provođenja preporuka kroz blisku saradnju svih aktera društva, prije svega donosilaca odluka uz podršku međunarodnih organizacija.
Događaji su održani u okviru programa “Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)”, finansiranog od strane Švedske, kroz implementaciju UNDP-a u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene od strane Ujedinjenih nacija vlastima u Bosni i Hercegovini.