Potražni psi GSS-a: U Turskoj pronalazili žive ispod ruševina, kod nas se ne cijene dovoljno
Članica Gorske službe spašavanja, stanica Sarajevo Nisada Višća je kazala kako su psi trenirani za tri vrste potraga od čega su dvije vrste za potrage za živim osobama, a jedna vrsta za preminulima.
"Danas ovdje imamo trening i predstavljanje pasa ono što rade i ono što znaju. U svakoj prirodnoj nesreći su potrebni psi. Ne postoji prirodna nesreća u kojoj pas nije potreban i pas treba da prvi izađe na teren", kazala je Višća.
Danas su predstavljene sve tri vrste potraga i četiri psa i to Ela, Đurđa, Atos i Ćapi.
"Ćapi prvenstveno radi main trailing, trenutno trenira i airsent i cadaver potrage. Ela prvenstveno radi main trailing, ali i airsent potrage. Đurđa je mlađi član ekipe, on trenira za sve tri, ali prvenstveno mail trailing i cadaver. Što se tiče Atosa, njega većina vjerujem poznaje. Atos i Ela su bili u timu u Turskoj u potragama i tu su pokazali svoje sposobnosti i znanje i sposobnosti svojih trenera i vodiča gdje su pronašli nekoliko živih osoba u ruševinama, na što se ponosimo", kazala je Višča.
Najavila je da ekipe idu u Tursku na treninge sa ekipama iz istanbulske općine Sarijel i kolegama iz AFAD-a, te sa timom iz Sofije i Plovdiva. Planirano je i da ekipe iz Turske i Bugarske dođu sljedeće godine u Bosnu i Hercegovinu na trening.
"Nadamo se da će u buduće više pažnje i značaja da se posveti potražnim psima, edukaciji i da će se u slučajevima potrebe izvoditi na teren i pozivati na teren kada je to potrebno jer mogu spasiti mnogo života kao što smo vidjeli iz proteklih angažmana. Imali smo priliku da vidimo da se u određenim situacijama oni koji organizuju potrage ne pozivaju pse jer ne znaju vrijednost, način na koji rade i koliko mogu da urade za stanovništvo", zaključila