Povećanje plata uzdrmalo vlast u TK: Kakva je sudbina skupštinske većine i kome su umanjena primanja
Zastupnici u Skupštini Tuzlanskog kantona nedavno su usvojili Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti TK, a koji je nakon 15 godina usklađen s federalnim propisima.
On između ostalog predviđa povećanja, ali i smanjenja mjesečnih primanja zvaničnicima. Međutim, nedugo nakon njegovog usvajanja, opozicija je oštro reagovala, navodeći da će pojedina povećanja iznositi čak dvije hiljade maraka.
S druge strane, rukovodstvo kantonalne skupštine i vlade je to negiralo, istaknuvši da je nerazumijevanje pojedinaca u obračun plate dovelo do konfuzne situacije pa i uzavrele političke atmosfere koja vlada u Tuzlanskom kantonu. Poručili su da neće doći do enormnih povećanja plata i naknada.
"Od dolaska ove vlade plate su rasle u kontinuitetu te su državni i policijski službenici, uposlenici u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju i tako dalje, dobili više plate u ukupnom iznosu za 174 miliona KM. Ta povećanja nisu pratila i povećanja plata za izabrane i imenovane dužnosnike pa smo došli u situaciju da sekretar ministarstva ima istu ili višu platu od ministra", kaže Halilagić.
Halilagiću povećanje, a Vujoviću smanjenje plate
Percepcije u javnosti u proteklom periodu Halilagić je ocijenio politikanstvom određenih pojedinaca i političkih skupina, istaknuvši da je shodno obračunu plata, kantonalni premijer u decembru prošle godine imao platu od 3.935 KM, dok po novom koeficijentu ona iznosi 4.001 KM, što je povećanje za 66 maraka.
"Predsjednik Skupštine TK je po starom izračunu imao platu 5.842 KM, a po novom 5.218, odnosno 624 KM manje. Ministar u Vladi TK po starom izračunu je imao platu u iznosu od 3.109 KM, a sada je to 3.524 KM, odnosno 414 KM više. Administrativna komisija je već utvrdila te će zastupnici u Skupštini TK imati povećanje između 425 i 430 KM", naveo je Halilagić.
Predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović je kazao da je još 2010. godine donesena odluka o platama u organima vlasti u Federaciji BiH te su svi kantoni i jedinice lokalne samouprave bile dužne uskladiti svoje propise.
"Samo Tuzlanski kanton od svih kantona to nije uradio. Zakon koji smo usvojili bio je u pripremi, dostavljen je svim zastupnicima i niko nije uložio bilo kakav amandman ili prigovor. Zakon je usvojen sa 19 glasova i ništa nije bilo tajno kako to neki žele predstaviti", naglašava Vujović.
Manja plata i stranačka sankcija
Inače, Vujovićeva podrška zakonu koštala ga je članstva u Demokratskoj fronti, s obzirom da je predsjednik Kantonalnog odbora stranke Zlatan Begić donio odluku o njegovom isključenju.
Vujovića se optužilo da je bez konsultacije sa strankom, odnosno samoinicijativno i svojevoljno, skupa s premijerom TK Irfanom Halilagićem organizovao i proveo donošenje spomenutog zakona.
"To je rekao gospodin Begić. To ne odgovara zaista istini. Meni je žao, ali šta mogu. Ne želim se više referirati na to. Ne želim dolijevati ulje na vatru jer treba biti odgovoran pa iznijeti neke stvari", osvrnuo se Vujović.
Inače, SDA i DF koaliraju u vlasti u Tuzlanskom kantonu, a shodno posljednjim previranjima njihova budućnost postaje neizvjesna, kao i ona vezana za Vujovića, koji je u konačnici uz smanjenje plate pretrpio i stranačku sankciju.