Pravni zastupnik "Viaducta": Ponudili smo rješenje, možemo naplatiti na državnoj imovini u BiH i izvan nje

Prva "na udaru" je bila Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) kojoj su blokirana sredstva nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom te su zaposlenicima smanjene plate.
Zatim je mostarski Općinski sud donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine u tom gradu. Razlog je prinudna naplata koje je pokrenula firma "Viaduct".
Nenad Baroš, pravni zastupnik ove firme za Klix.ba pojašnjava da tražilac izvršenja ima mogućnost naplatiti potraživanje na kompletnoj državnoj imovini u BiH, koja nije zakonom izuzeta od izvršenja.
Isti je slučaj sa imovinom u inostranstvu, saglasno međunarodnim pravnim pravilima.
Baroš kaže kako u ovakvim slučajevima postoje dva mehanizma naplate – dobrovoljno i prinudno.
"Što se tiče Centralne banke, tražilac izvršenja ima pravo da bira državnu imovinu koja je podobna za namirenje duga. Smatramo da u konkretnom slučaju nije pitanje koja će imovina biti predmet izvršenja već zašto državni organi ne postupaju po pravosnažnoj i izvršnoj arbitražnoj presudi koja predstavlja međunarodnu obavezu države?", smatra on.
Iznos koji Vlada RS-a mora platiti iznosi više od 110 miliona KM odštete, a bit će uvećana za kamatu koja iznosi 9.570 eura po svakom danu zakašnjenja.
Baroš kaže kako je kamata određena arbitražnom presudom i saglasan je da je jako visoka.
"Zato i smatramo da je važno da presuda što prije bude izvršena, a u suprotnom će država BiH trpiti značajne štetne posljedice", napominje on.
Prijedlog je da Ministarstvo finansija dostavi Vijeću ministara BiH u nekoliko narednih dana korigovani tekst Nacrta zakona o Proračunu institucija Bosne i Hercegovine za 2025. godinu u kojem će biti planirana sredstva za izvršenje arbitražne presude u iznosu od 110 miliona maraca.
Baroš kaže kako je organizovan sastanak sa timom za pregovore koji je formiran od Vijeća ministara BiH te kako su shvatili da postoji volja za izvršenje obaveza.
"U tom smislu smo ponudili da ostavimo rok od tri mjeseca za izvršenje presude i da u tom roku ne obračunavamo kamatu, na taj način bi BiH uštedila negdje oko 800.000 eura na ime kamata", ističe on.
Ponuđeno je da se, u slučaju dogovora, obustave sve pokrenute izvršne postupke na teritoriji BiH dok bi postupke izvršenja u Belgiji i Luksemburgu obustavili odmah nakon kompletne isplate po presudi.