Pravoslavni vjernici obilježavaju Vaskrs u Donjoj Sopotnici kod Goražda
Već danima u Donjoj Sopotnici, mjestu duhovnosti pravoslavnih vjernika sa ovog području vlada posebna atmosfera i pripreme za Vaskrs koji se i ove godine dočekuje u posebnim okolnostima.
Na Veliki petak u porti crkve vjernici su tardicionalno farbali vaskršnja jaja koja simboliziraju vjeru u novi život.
"To je inače dan kada je Gospod Isus Hrist stradao i za ovaj dan je vezano jako mnogo običaja koji su u suštini veoma lijepi, a jedan od glavnih je upravo farbanje vaskršnjih jaja kako bi ih podjelili komšijama, prijateljima, ali i spremili za današnju tradicionalnu tucijadu koja je organizovana uz pridržavanje svih epidemioloških mjera", kaže Marko Marković, goraždanski paroh.
Vakrs, poručeno je danas sa ovog mjesta predstavlja dan radosti i veselja, opšteg praštanja i druženja.
"Mi smo se ove godine odlučili da ipak svemu ovome posvetimo malo više pažnje jer je pandemija učinila svoje i ljudi su se udaljili jedni od drugih. Stoga je komunikacija i lijepa riječ, ono što je univerzalna poruka ovog Vaskrsa čija je istinska radost samo onda kada se dijeli sa drugima .Bitno je da u ove teške dane nismo sami nego da smo zajedno i da se pripremamo za tu radost tako što ćemo je podijeliti sa našim sugrađanima koji su u malo težoj materijalnoj situaaciji, ali isto tako i ostalima, našim sugrađanima islamske vjeroispovijesti u Goraždu i da tako pokažemo tu bratsku ljubav koju svi treba da imamo u ove dane. Pozdravljam sve našim tradicionalnim hrišćanskim pozdravom Hristor Vaskrse – Vaistinu Vaskrse", poručio je paroh goraždanski.
Hram Svetog Georgija inače je centralno mjesto duhovnosti pravoslavaca iz Goražda, ali i okoline, a sagrađen je 1454. godine kao zadužbina Hercega Stjepana Vukčića Kosače. Kompleks u Donjoj Sopotnici je pod zaštitom države, a specifičan je i po tome što je pri hramu 1519. godine osnovana prva štamparija u BiH, a druga na Balkanu, zahvaljujući Božidaru Goraždaninu.
Štamparija je snabdijevala crkve i manastire bogoslužbenim knjigama. Pod okriljem crkve štampane su u 16. vijeku tri knjige, a njihovi originalni primjerci i dijelovi čuvaju se u Veneciji, Dubrovniku, Trgovištu, Beogradu i Sankt Petersburgu.
Prije dvije godine ovdje je obilježeno i 500 godina od štampanja prve knjige u ovoj štampariji pod okriljem crkve.